Emniyet parmak izimizi kaç yıl saklıyor?

Arşiv
Arşiv

Pasaport, ehliyet, silah ruhsatı işlemleri ve suça karışan kişilerden alınan parmak izlerinin kişinin ölümünden kaç yıl sonra siliniyor? Detaylar haberimizde

Pasaport, ehliyet, silah ruhsatı işlemleri ve suça karışan kişilerden alınan parmak izlerinin kişinin ölümünden 10 yıl sonra silindiği açıklandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dâire Başkanlığı, çeşitli işlemler için ve suça karışma halinde kişilerden alınan parmak izlerinin ne şekilde ve ne kadar süre ile saklandığına dair açıklamalarda bulundu. Kriminal Daire Başkanlığı, parmak izlerinin ilgili birimler tarafından dijital ve manüel saklandığını açıkladı.

Başkanlık, vatandaşların parmak izlerinin yetkili makamlar haricinde hiçbir kişi ve kurum ile paylaşılmadığını da bildirdi. Arşivlenen izlerin saklama sürelerinin Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5’inci maddesinde düzenlendiğine dikkat çekilen açıklamada, izlerin alındığı tarihten itibaren 80 yıl süreyle saklandığı, kişinin ölümü halinde 10 yıl bekletildikten sonra imha edildiği kaydedildi. Daha önce parmak izi verdiğini beyan eden kişilerin T.C. kimlik numarası ile birlikte sorgulaması yapılarak parmak izlerinin mevcut olması halinde tekrar alınmadığı vurgulandı.

Parmak izi -Arşiv
Parmak izi -Arşiv
  • Parmak izi sistemi nedir?
  • Parmaklarımızın üzerinde bulunan derinin üstündeki kabarcıkların şekli her insanda farklıdır. Bu sistemler bu farklılığı kullanarak güvenlik yöntemi geliştirir. Parmak izi sistemi, kişinin kimliğini oluşturan ve kimliğe göre giriş çıkış izni veren sistemdir.
  • Parmak izi tanıma işlemi 1 sn gibi çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Bu sistemler güvenliği en yüksek seviyede tutarlar. Parmak izi ile giriş veya çıkış sağlayan kişinin bilgileri kayıt altında tutulur ve kullanılan yazılım sayesin de bilgisayara kayıt edilir. Parmak izi sistemlerinin en önemli avantajı ise kullanımının kolay olmasıdır. Yanınız da herhangi bir kart taşımanıza veya giriş çıkış yaparken imza atma gibi işlemler yapmanıza gerek yoktur.

Nerelerde kullanılır?

Güvenlik, tüm kurum ve kuruluşların en temel ihtiyacıdır. Güvenliği sağlamak ise kurum ve kuruluşların öncelikli görevlerinden biridir. Güvenliği sağlamak için birçok yönteme başvurmaktayız. Parmak izi sistemleri ise bu yöntemlerin başında gelmektedir. Bunun sebebi ise hem maliyet açısından hem de kullanım kolaylığı açısından parmak izi sistemlerien verimlisidir.

Parmak izi sistemlerinin kullanıldığı alanlar?

Personel giriş çıkış kontrolünde,

Polis ve emniyet sistemlerinde,

Turnike sistemlerinde,

Bankalarda ve ATM’lerde,

Kamu kurum ve kuruluşlarında,

Eğitim kurumlarında

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >