20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

En acı verici ölümlerden birini yaşayan adam: Hisashi Ouchi

83 gün komada kalan adamın hali, görenlerin içini acıtıyor.

1999 yılı sonbaharında Japonya’da ortaya çıkan Tokaimura Nükleer Felaketi’nde yaşamını yitiren santral teknisyeni Hisashi Ouchi, ölümün en acı hallerinden birini yaşadı…

İçindekiler

30 Eylül 1999 yılında, yakıt üretim tesisinde görevli olarak çalışan iki çalışan güvenlik kurallarını aşarak sıvı uranyum çözeltisini karıştırma yoluna gitti. Bu durumdan sonra zincirleme reaksiyon baş gösterirken radyoaktif madde hızlı biçimde yayılım gösterdi. Çalışanlardan üçü, kazadan hemen 3 ay sonra radyasyon dolayısıyla hayatını kaybetti, 400’ü aşkın çalışan ise çeşitli oranlarda radyasyona maruz kaldı. (Haberin en alt kısmında, kurbanın rahatsız edici bir görseli bulunmaktadır.)

İlginizi çekebilirBİM’den inanılmaz aksesuar kampanyası
İlginizi çekebilirTürk Hava Yolları, tarihin en pahalı biletini sattı!

Kalbi üç kez durdu!

Radyasyona maruz kalan çalışanlardan biri olan Ouchi, arkadaşlarına göre çok daha yüksek miktarda durumdan etkilendi. 35 yaşındaki işçinin kazadan sonra vücudunda bulunan kromozomlar zarar gördü. Tedavi sürecine geçen işçinin durumu hiç iyiye gitmiyordu. Her geçen gün 20 litre kadar su kaybeden Hisashi Ouchi'nin derisi her geçen gün biraz daha iç organlarından ayrılmaya başladı. İlerleyen süreçte santral çalışanının organları işlevini tamamen yitirdi ve kalbi toplamda 49 dakika süreyle 3 kez durdu.

83 gün boyunca yaşadı!

Normal şartlar altında maruz kaldığı yüksek dozdaki radyasyon nedeniyle hızlıca ölmesi gereken çalışan, gerek Japonya gerekse de diğer dünya ülkelerinin olaya dair merakı yüzünden uzun bir süre boyunca makineler yardımıyla hayatta tutuldu. Bu, radyasyonun insan vücuduna verdiği zararın nasıl olabileceğinin merak edilmesiydi ve Ouchi bu merakın giderilmesi uğruna 83 gün boyunca yaşatıldı. Hisashi Ouchi'nin, zorla yaşatıldığı dönemde, bilincinin açıldığı bir zamanda hırıltı ile hemşirelere "Artık daha fazla dayanamıyorum, ben bir kobay değilim" dediği iddia ediliyor…