En kapsamlı araştırma yapıldı: Maske takmak virüsten koruyor mu?

Arşiv
Arşiv

ABD’de maske kullanımının koronavirüsü engelleme üzerindeki etkileri üzerine yapılan ve bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük çalışma ortaya konuldu. Yapılan çalışmada, Bangladeş’te yaşayan 340 bin kişi incelenirken maske takmanın COVID-19'un yayılmasını yüzde 9 oranında önleyebileceğini ve özellikle cerrahi maskelerin 60 yaş ve üzeri kişilerde enfeksiyonu yüzde 35 oranında azaltabileceği tespit edildi.

Yale Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından gerçekleştirilen çalışmada, maskelerin koronavirüsün yayılmasını engellediği tekrar ortaya çıktı.

Bangladeş’in 600 köyünde yaşayan 340 bin kişi üzerinde yapılan çalışmada, maske takmanın COVID-19’un yayılmasını yüzde 9 oranında önleyebileceği belirtilirken ve özellikle cerrahi maskelerin 60 yaş ve üzeri kişilerde enfeksiyonu yüzde 35 oranında azaltabildiği tespit edildi.

Gerçek dünya verilerine dayanıyor

Koronavirüsün ortaya çıktığı günden bu yana yapılan maske araştırmalarının laboratuvarlarda ve hastanelerde gerçekleşen daha küçük çalışmalar olduğu aktarılırken yeni bulguların gerçek dünya verileri olduğu bildirildi.

Maske takma oranı arttıkça koruma da artacak

Çalışmaya katılan kişilerin yüzde 29’unun sürekli maske taktığı aktarılırken, araştırmacılar maske takmanın daha evrensel olduğunu, onların sunduğu korumanın muhtemelen çok daha büyük olacağını söyledi.

California Üniversitesi çevre sağlığı bilimlerinde bilim insanı yardımcı doçent ve çalışmanın ortak yazarlarından biri Laura Kwong, "Bu, insanların maske takmasını sağlayıp sağlayamayacağımızı ve maskelerin işe yarayıp yaramadığını görmek için bir laboratuvar çalışmasının kontrolünü dünyadaki insanların gerçek hayattaki eylemleriyle birleştiren gerçekten sağlam verilerdir" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >