En renkli itfaiyeci Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç hayatını kaybetti

Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç
Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç

İstanbul İtfaiyesi eski Müdürü Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, 70 yaşında hayatını kaybetti. Malatya’da gittiği köy okulunda kurduğu büyük hayallerle İstanbul’a gelen Kılıç, itfaiye müdürlüğünden profesörlüğe uzanan hayat hikâyesiyle birçok gence ilham verdi.

Akciğer kanseri tedavisi gördüğü öğrenilen, İstanbul Teknik Üniversitesi emekli öğretim üyesi ve İstanbul İtfaiyesi eski Müdürü Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, 70 yaşında hayatını kaybetti. Prof. Dr. Kılıç, dün Zincirlikuyu Mezarlığı'nda düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul İtfaiyesi ve İTÜ'den başsağlığı mesajı

Öğretim üyeliğinden emekli olan Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç’ın ölümünün ardından İTÜ Rektörlüğü başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajda “Üniversitemize uzun yıllar hizmet etmiş, bilgi ve birikimleriyle iz bırakan emekli öğretim üyemiz Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Kıymetli hocamıza Allah’tan rahmet kederli ailesine ve İTÜ camiamıza başsağlığı dileriz” denildi.

İstanbul İtfaiyesi de Abdurahman Kılıç’ın ardından başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajda, “İtfaiye teşkilatının gelişmesinde önemli katkılarda bulunan, 1989-1994 yılları arasında İstanbul İtfaiye Müdürü olarak görev yapan Prof. Dr. Abdurahman Kılıç’a rahmet, ailesine ve teşkilatımıza başsağlığı dileriz” denildi.

Kılıç, 1987 yılında genç bir mühendisken, Japonya’da düzenlenen bir yangın kursuna katıldı
Kılıç, 1987 yılında genç bir mühendisken, Japonya’da düzenlenen bir yangın kursuna katıldı

Abdurrahman Kılıç'ın hayatı

Abdurrahman Kılıç 1951 yılında, Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde 10 çocuklu bir ailede dünyaya geldi. O yıllarda köylerinde öğretmenlerin kalacağı bir lojman yoktu. Köydeki öğretmenlerin tümünü babası muhtar olduğu için kendi evlerinde misafir ederlerdi.

Abdurrahman Kılıç’ı profesörlüğe taşıyan da öğretmenliğe olan ilgisi oldu. Küçük yaştaki büyük hayallerinin peşinden koşmak için ortaokul ve lise eğitimi nedeniyle köyünden ayrıldı.

Sait Faik kitabını hediye olarak yollamış

Edebiyata öyle meraklıydı ki, Kahramanmaraş’ta okurken Sait Faik kendisine bir kitabını hediye olarak yollamıştı. Lise yıllarında okul harçlığı için otobüslerde biletçilik yaptı. Aynı zamanda üniversite sınavlarına da hazırlanıyordu. O yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü kazandı.

İstanbul’a geldikten sonra da yaşam onun için kolay olmadı. İlk işi TEKEL fabrikasında işçilikti. Ancak hayalleri ve hedefleri neredeyse sonsuzdu. Fabrikada işçilik yaparken aynı zamanda güneş enerjisinin nasıl verimli kullanılabileceğiyle ilgili araştırmalar yapıyordu.

Abdurrahman Kılıç 1987 yılında genç bir mühendisken, Japonya’da düzenlenen bir yangın kursuna başvuru yaptı ve kabul edildi. Kendisini İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin başına taşıyan süreç de böylece başlamış oldu. İki yıllık kursun ardından Türkiye’ye dönen Abdurrahman Kılıç 1989 yılında İstanbul İtfaiyesi’nin başına geçti. İlk iş olarak İtfaiye Müzesi’ni kurdu, Türkiye Yangından Korunma Vakfı’nın temellerini attı.

1989 yılında İstanbul İtfaiyesi’nin başına geçti
1989 yılında İstanbul İtfaiyesi’nin başına geçti

Kılıç'ın hayattaki 4 ası

İtfaiye kariyeriyle birlikte üniversitelerde öğretim üyesi olarak da ders vermeye başladı. Abdurrahman Kılıç o dönem verdiği bir röportajda kendisini, “Dört asım var: Atatürk, Mevlana, Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre... Bu kişileri hem sever hem de yaşantılarından ve söylediklerinden kendime dersler çıkartırım” diye anlatmıştı.

Bir süredir gördüğü kanser tedavisi nedeniyle hayatını kaybeden Abdurahman Kılıç’ın (70) cenazesi, dün Zincirlikuyu Mezarlığı’nda düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Akademik kariyeri

1989-1994 yılları arasında İstanbul İtfaiye Müdürü olarak görev yapan Abdurrahman Kılıç’ın akademik kariyeri de başarılarla doluydu. 1969 yılında Kahramanmaraş Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nde 1974 yılında lisans ve 1976 yılında yüksek lisansını bitirdi. Yüksek lisansından sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Makine Fakültesi Isı Tekniği Kürsüsü’nde asistan olarak çalışmaya başladı. Güneş enerjisi konusundaki doktora çalışmasını 1982 yılında tamamladı. 1991 yılında Makine Fakültesi’nde doçent ve 1997 yılında aynı fakültede profesör oldu. Türkiye’de, ‘yangın güvenliği’ni ilk defa 1995 yılında üniversitede ayrı ders olarak açtı. Yangın yönetmeliğini çıkararak, yangını önleme ve söndürmeye bilimsellik kazandırdı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >