En yakın yer 5 bin km uzaklıkta: Kimsenin yaşamadığı adaya 18 ton çöp vurdu

Handerson Adası'ndan bir görüntü
Handerson Adası'ndan bir görüntü

Hiç kimsenin yaşamadığı Büyük Okyanus'un Handerson Adası'nda 18 ton çöp bulunuyor. Yaşamın olduğu noktaya 5 bin kilometre uzaklıkta bulunan bu adanın sahillerine her gün çoğunluğu plastik olmak üzere 27 yeni çöp vuruyor.

Handerson Adası, Büyük Okyanus'un güney tarafında kalan bir yer. Ada, Yeni Zelanda'yla Güney Amerika'nın neredeyse tam ortasında kalıyor. Hiç kimsenin yaşamadığı bu adaya gidebilmek için 13 günlük bir deniz yolculuğu gerekiyor.

Yine de bu yokluktaki Handerson Adası'nda bile çevre kirliliğinin etkilerini görmek mümkün. Adanın el değmemiş sahilleri binlerce ton çöple kirlenmiş durumda. Yapılan çalışmalara göre şu anda ada yüzeyinde 18 ton çöp bulunuyor.

Adaya her gün 27 yeni çöp geliyor
Adaya her gün 27 yeni çöp geliyor

İnsanlar iki saniyede 18 ton çöp üretiyor

Tazmanya Üniversitesi'nden deniz ekotoksikoloji araştırmacısı Jannifer Lavers'ın açıklamasına çoğunluğu plastik olan 18 ton çöpü insanlık sadece iki saniyede üretiyor. Sahile ise her gün 27 yeni çöp parçası vurmaya devam ediyor.

Adadaki çöp yığınları 18 tonu buldu
Adadaki çöp yığınları 18 tonu buldu

Öte yandan okyanusa akan toplam plastiklerin ise 5 trilyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. Bu çöplerin önemli bir kısmının nerelere gittiği bilinmiyor. Araştırmacılara göre Pitcairns Adaları bölgesinde yer alan Handerson gibi adalar çöplerin bir kısmına ev sahipliği yapıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >