Endonezya'da 7,3 büyüklüğünde deprem: Tsunami 1000 km uzaklığa ulaşabilir

Endoneya'da depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı
Endoneya'da depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu tarafından paylaşılan verilere göre, Endonezya'nın doğusunda 7,3 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Bölgede kuvvetli bir şekilde hissedilen depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı. Uyarıda, dalgaların merkez üssünden 1000 kilometre uzağa kadar ulaşabileceği belirtildi.

Endonezya'nın doğusunda 7,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Ülkenin Flores Island bölgesi açıklarında yerel saatle 11.20'de 18,5 kilometre derinlikte meydana gelen sarsıntının ardından tsunami uyarısı yapıldı. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, dalgaların merkez üssünden 1000 kilometre uzağa kadar ulaşabileceğini duyurdu.

Endonezya Ulusal Afet Azaltma Ajansı Sözcüsü Abdul Muhari, depremin bölgede kuvvetli şekilde hissedildiğini bildirdi. Muhari, "Henüz hasar bilgisi yok ancak reaksiyon ekipleri bilgi toplamak için çabalıyor" ifadesini kullandı.

Deprem nedeniyle yarıklar oluştu
Deprem nedeniyle yarıklar oluştu

2004'te 220 bin kişi hayatını kaybetmişti

Endonezya, Japonya'dan Güneydoğu Asya'ya kadar uzanan plakaların çarpıştığı yoğun bir sismik aktivite yayı olan Pasifik Ateş Çemberi üzerindeki konumu nedeniyle sık sık depremler ve volkanik patlamalara sahne oluyor. 2004 yılında meydana gelen 9.1 deprem ve sonrasında meydana gelen tsunami 170 bini Endonezya'da olmak üzere 220 bin kişinin hayatına mal olmuştu.

Ocak ayında 100'den fazla kişi ölmüştü

Endonezya'nın West Sulawesi bölgesinde ocak ayında da 6,2 büyüklüğündeki depremde 100'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >