Endonezya'da facia: Ölü sayısı 222'e yükseldi

Tsunaminin etkilendiği bölgede  430 ev ve 9 otel kullanılamaz hale geldi.
Tsunaminin etkilendiği bölgede 430 ev ve 9 otel kullanılamaz hale geldi.

Endonezya'da meydana gelen tsunamide 222 kişi hayatını kaybetti, 843 kişi de yaralandı. Sunda Boğazı'nda meydana gelen tsunamide 20 kişinin ise kayıp olduğu öğrenildi.

Endonezya'da, Sunda Boğazı'nda meydana gelen tsunamide ölü sayısının 222'e yükseldiği bildirildi.

Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, Sumatra ve Cava Adası arasında yer alan Sunda Boğazı'ndaki tsunamide, ölü sayısının 168'e yükseldiğini açıkladı.

Bir asker yaralı bir vatandaşla ilgilendi.
Bir asker yaralı bir vatandaşla ilgilendi.

20 kişiden haber alınamıyor

843 yaralı ve 20 kişinin kayıp olduğu bilgisini paylaşan Nugroho, Pandenglang bölgesindeki Banten'in, tsunamiden en çok etkilenen yer olduğunu belirtirken, bölge genelinde 430 ev ve 9 otelin yanı sıra 10 teknenin zarar gördüğü bilgisine ulaştıklarını kaydetti.

Uyarı yapıldı

Endonezya Meteoroloji, İklim ve Jeofizik Kurumu (BMKG) ise halka, boğaz etrafındaki kıyı şeridinde faaliyette bulunulmaması uyarısı yaptı.

BMKG ayrıca, bölgedeki Anak Krakatau (Krakatau'nun Çocuğu) Yanardağı'nda dün gece meydana gelen volkanik patlama sonrası su altında oluşan toprak kaymasının tsunamiye neden olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

Tsunamide çok sayıda ev hasar gördü.
Tsunamide çok sayıda ev hasar gördü.

Ölü sayısı artabilir

  • Tsunaminin etkilendiği bölgelerde geniş çaplı arama kurtarma çalışmaları devam ederken, sahil şeridindeki birçok turistik alanın tsunamiden olumsuz etkilenmesi nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.
  • Anak Krakatau Yanardağı'ndaki faaliyetlerin artması üzerine eylül ayında, bölgede en yüksek ikinci seviyede alarm verilmişti.

28 Eylül'de Sulawesi Adası'ndaki Palu Körfezi'nde meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide, 2 binden fazla kişi yaşamını yitirirken, 1500'e yakın kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.

Tsunamiden birçok kişi olumsuz etkilendi.
Tsunamiden birçok kişi olumsuz etkilendi.

230 bin kişi hayatını kaybetmişti

"Pasifik Ateş Çemberi" olarak adlandırılan, deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te, 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucunda bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >