Enerji devi resmen duyurdu: TürkAkım'da borular doğal gazla dolduruldu

Gazprom: TürkAkım projesinde yer alan iki boru hattı da doğal gazla dolduruldu.
Gazprom: TürkAkım projesinde yer alan iki boru hattı da doğal gazla dolduruldu.

TürkAkım projesinde sona gelindi. Rus enerji şirketi Gazprom'dan yapılan açıklamada, Russkaya Kompresör İstasyonu'ndan, Türkiye'nin Trakya kıyısındaki Kıyıköy'de yer alan alım terminaline kadar uzanan iki boru hattının, doğal gaz dolum işleminin tamamlandığı ve yıl sonu itibari ile hizmet vereceği belirtildi.

Rus enerji devi Gazprom, TürkAkım projesinde yer alan iki boru hattının da doğal gazla doldurulduğunu belirterek yıl sonu itibari ile hizmet vereceğini açıkladı.

İki boru hattı dolduruldu

Gazprom'dan yapılan açıklamada, TürkAkım boru hattına doğal gaz temin edecek Rusya'nın Anapa kentinde bulunan Russkaya Kompresör İstasyonunun faaliyete hazır olduğu belirtildi.

  • Açıklamada, Russkaya Kompresör İstasyonu'ndan, Türkiye'nin Trakya kıyısındaki Kıyıköy'de yer alan alım terminaline kadar uzanan iki boru hattının doğal gaz dolum işleminin tamamlandığı kaydedildi.

Proje yıl sonu faaliyete geçiyor

Rus gazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru hattı, her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan oluşuyor. Projenin yıl sonuna kadar tamamlanarak faaliyete geçmesi planlanıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >