Erdoğan, Kırgızistan’a Sultan Reşad’ın Kur’an tıpkıbasımını hediye etti

Tayyip
Tayyip

Murat Bardakçı, Başkan Erdoğan'ın Kırgızistan'a hediye olarak Sultan Reşad’ın 1911’de yazdırdığı Kur’an’ın tıpkıbasımını götürdüğünü yazdı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hafta sonunda gittiği Kırgızstan’ın başkenti Bişkek’te resmi temaslarda bulunurken Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov ile beraber Diyanet Vakfı’nın Bişkek’te inşa ettiği Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii’nin açılışına katıldı.

Başkent Bişkek'te temaslarda bulunan Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov ile beraber Diyanet Vakfı’nın inşa ettiği Cumhuriyet Merkez İmam Serahsî Camii’nin açılışına katıldı.

Erdoğan'ın ziyaretiyle ilgili bir yazı kaleme alan Murat Bardakçı, şunları ifade etti: ''Tayyip Erdoğan, Orta Asya’nın en büyük camii olan İmam Serahsî’ye, Türkiye’den bir de hediye götürdü: Osmanlı hükümdarı Sultan Reşad’ın 1911’de o devrin en önemli hattatlarından olan Hasan Rıza Efendi’ye yazdırdığı, hattat elinden çıkmış Kur’anlar’ın son şâheserlerinden kabul edilen ve geçtiğimiz haftalarda sadece bin adet tıpkıbasımı yapılan büyük boy Kur’an’ın bir nüshasını…''

Sarayda muhafaza ediliyordu

Sultan Reşad bu Kur’an’ı Eyüp'te hazırlattığı türbeye konması için yazdırmış ama arzusu yerine getirilmemiş ve bu nefis el yazması Topkapı Sarayı’nın kütüphanesine kaldırılmıştı. 49’a 29,5 santim ölçülerindeki Kur’an, padişahın 1918’deki vefatından itibaren sarayda muhafaza edilmiş ve geçtiğimiz sene Türkiye Yazma Eserler Kurumu tarafından basımına karar verilmişti.

Orjinali ile aynı boyutta
Orijinali ile aynı boyutta ve yine orijinalinin kâğıdına en uygun cinsten kâğıda basılıp süslemeli cildi de aslının birebir aynı yapılan Hasan Rıza Efendi’nin hattı ile yazılmış Kur’an’ın yanında yine aynı boyda ve aynı şıklıkta hazırlanmış bir de tanıtım kitabı bulunuyor. “Hasan Rıza Efendi ve Sultan Reşad İçin Yazdığı Mushaf-ı Şerîf” isimli kitabın “takdim” yazısını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, sunuşunu baskı sırasındaki Başbakan Binali Yıldırım’ın, önsözünü de yine o sırada Kültür Bakanı olan Numan Kurtulmuş’un yazdıkları tanıtım kitabını hat tarihinin üstâdı Prof. Uğur Derman kaleme almış. Üstâd Uğur Bey, 64 sahifelik bu yayında e 1849 ile 1920 arasında yaşayan Hasan Rıza Efendi’nin hayatının yanısıra Kur’an’ın kâğıtlarının hazırlanışından yazılışına ve tezhibine, yani sayfa süslerine kadar bütün ayrıntılarını anlatıyor.
Orjinali ile aynı boyutta Orijinali ile aynı boyutta ve yine orijinalinin kâğıdına en uygun cinsten kâğıda basılıp süslemeli cildi de aslının birebir aynı yapılan Hasan Rıza Efendi’nin hattı ile yazılmış Kur’an’ın yanında yine aynı boyda ve aynı şıklıkta hazırlanmış bir de tanıtım kitabı bulunuyor. “Hasan Rıza Efendi ve Sultan Reşad İçin Yazdığı Mushaf-ı Şerîf” isimli kitabın “takdim” yazısını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, sunuşunu baskı sırasındaki Başbakan Binali Yıldırım’ın, önsözünü de yine o sırada Kültür Bakanı olan Numan Kurtulmuş’un yazdıkları tanıtım kitabını hat tarihinin üstâdı Prof. Uğur Derman kaleme almış. Üstâd Uğur Bey, 64 sahifelik bu yayında e 1849 ile 1920 arasında yaşayan Hasan Rıza Efendi’nin hayatının yanısıra Kur’an’ın kâğıtlarının hazırlanışından yazılışına ve tezhibine, yani sayfa süslerine kadar bütün ayrıntılarını anlatıyor.
Orta Asya’nın en büyük camii
Bardakçı, yazısında ''Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı ile Kırgızistan arasında imzalanan protokol çerçevesinde Bişkek’te inşa edilen ve hafta başında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğa ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov tarafından ibadete açılan Cumhuriyet Merkez İmam Serahsî Camii; Bişkek’in merkezinde, doğu ve batı dünyasının asırlar boyunca bağlantısını sağlayan İpek Yolu Caddesi’nde Kırgızistan Müslümanları Dini İdaresi Başkanlığına ait 35 dönüm araziye Ankara’daki Kocatepe Camii’nin silueti esas alınan inşa edildi.


Yapımına 2012’de başlanan ve Orta Asya’nın en büyük camii olan Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsî Camii’nin duvarlarını süsleyen İznik çinileri Türk çini sanatının geleneksel teknikleriyle ve tamamen elde yapıldı; duvarlara klasik Osmanlı hattının örnekleri nakşedildi, ahşap işlerinde de aynı şekilde geleneksel Türk-İslam sanatının motifleri kullanıldı'' açıklamasında bulundu.
Orta Asya’nın en büyük camii Bardakçı, yazısında ''Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı ile Kırgızistan arasında imzalanan protokol çerçevesinde Bişkek’te inşa edilen ve hafta başında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğa ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov tarafından ibadete açılan Cumhuriyet Merkez İmam Serahsî Camii; Bişkek’in merkezinde, doğu ve batı dünyasının asırlar boyunca bağlantısını sağlayan İpek Yolu Caddesi’nde Kırgızistan Müslümanları Dini İdaresi Başkanlığına ait 35 dönüm araziye Ankara’daki Kocatepe Camii’nin silueti esas alınan inşa edildi. Yapımına 2012’de başlanan ve Orta Asya’nın en büyük camii olan Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsî Camii’nin duvarlarını süsleyen İznik çinileri Türk çini sanatının geleneksel teknikleriyle ve tamamen elde yapıldı; duvarlara klasik Osmanlı hattının örnekleri nakşedildi, ahşap işlerinde de aynı şekilde geleneksel Türk-İslam sanatının motifleri kullanıldı'' açıklamasında bulundu.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >