Erdoğan-Say diyaloğuna Türkiye'nin yorumu: 'Güzel hareket!'

Recep Tayyip Erdoğan ve Fazıl Say.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ünlü piyanist Fazıl Say’a başsağlığı dilemesi sonrası başlayan, Say’ın konserine gitmesiyle de hız kazanan ‘karşılıklı jest serisi’ Türkiye’nin gündemi olmuştu. Arkitekt, yaptığı araştırmayla Türkiye’nin konuya bakışını irdeledi. Sonuçlar çok açık: ‘Hareket olumlu!’

Geçtiğimiz günlerde annesini kaybeden ünlü piyanist Fazıl Say’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taziye telefonuyla destek vermesi uzun bir süre boyunca Türkiye’nin gündemini oluşturmuştu. Erdoğan’ın ince hareketi sonrası ‘karşılıklı jestlerle’ genişleyen diyalog, birçok insan için ‘mutluluk verici’ olarak tanımlanmıştı.

Erdoğan’ın taziye telefonunu ‘Çok samimi, çok sahiplenici, çok gerçekti. Taziyelerini çok samimi, sıcak bir tonda, çok gerçek bir şekilde iletti. Ben de teşekkür ettim bu güzel davranışa, ‘Beni düşündüğünüz için teşekkür ederim dedim’ şeklinde yorumlayan Fazıl Say, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı konserine davet etmiş, karşılıklı hediyeleşmelerle oldukça özel anlar yaşanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fazıl Say'ın konserine katılarak oldukça şık bir jest yaptı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fazıl Say'ın konserine katılarak oldukça şık bir jest yaptı.

Türkiye’de uzun süreler, yüksek sesle konuşulan bu konuya dair Arkitekt Araştırma Şirketi, 536 katılımcılı ve CAWI tekniğini temel alan bir araştırma ortaya koydu. Araştırma kapsamında, katılımcılara birbirinden özel sorular sorulurken; cevaplar da Türkiye’nin konuya ilişkin tavrını netleştiriyor: ‘Diyalogdan zarar gelmez!’

‘Diyalog olumlu!’

Araştırmanın temeli olarak belirlenen ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın; annesi vefat eden Fazıl Say’a taziyelerini sunduğu telefon görüşmesi ile başlayıp Erdoğan’ın Say’ın daveti üzerine Truva Sonatı konserine katılımıyla devam eden diyaloğu olumlu buluyor musunuz? sorusuna katılımcıların büyük bir bölümü, %71,3’lük oranda ‘evet’ cevabını verdi. Bu oran, Recep Tayyip Erdoğan-Fazıl Say diyaloğuna dair bakışı da net biçimde ortaya koyuyor.

‘Konser daveti çok şık!’

Araştırmanın ikinci sorusunda Fazıl Say’ın ‘konser daveti’ hakkında fikri sorulan katılımcılar, %71,1 oranında daveti mantıklı bulurken %22,4’lük kısım davete olumsuz yaklaştı. %6,5’lik bir bölüm ise bu konu hakkında bir fikri olmadığını iletti.

‘Türkiye için doğru şey!’

Fazıl Say’ın diyalog üzerine kurduğu ‘Türkiye için doğru bulduğum şeyi denedim’ söylemi üzerinden sorulan soruya katılımcıların %72,6’sı ‘evet’ cevabını verdi. Bu ‘evet’, Fazıl Say’ın hamlesinin ‘makul’ olarak nitelendirildiğini gösteriyor.

‘Hata herkes için’

Araştırmada yer alan “Fazıl Say’ın ‘Hayatta hatalar yapılabilir; Erdoğan’da yapar, Say’da yapar.’ söylemine katılıyor musunuz?” şeklindeki soruya katılımcıların %75,2’si ‘evet’ yanıtı verirken %24,8’lik bölüm bu söyleme katılmadığını ifade etti.

‘Uzlaşma tamam!’

Araştırmanın son bölümünde sorulan ‘Sizce yaşanan bu olayların sonucunda Erdoğan ve Say arasında bir uzlaşma sağlandı mı?’ sorusuna verilen %59,9’luk ‘evet’ yanıtı da diyalogun olumluluğunu gözler önüne seriyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >