Erdoğan'dan Fırat'ın doğusuna harekat mesajı: Hazırlıklar tamam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekat planını için "Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekat planını için "Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti'nin Kızılcahamam'daki 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda güvenli bölge için Fırat'ın doğusuna olası harekatı değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma ihtimali belki bugün belki yarın denecek kadar yakın" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Kızılcahamam'da gerçekleştirdiği 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılış konuşmasında Fırat'ın doğusuna harekat için çok önemli mesajlarda bulundu. Erdoğan, "Ülkemizi terör örgütünden uzak tutmak için sürekli yüzümüze gülen, diplomatik söz oyunlarıyla oyalayanlara diyoruz ki artık söz bitti. Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Güvenli Bölge planı Suriyelilerin eve dönüşü için makul ve insani yoldur"

Türkiye'nin Suriyelileri evlerine kavuşturmayı amaçlayan adımlarına karşı çıkarak rejimle ve terör örgütleriyle aynı çizgiye gelmekten çekinmiyorlar. Sadece rejim bölgesine değil, bölücü terör örgütünün işgali altındaki yerlere de kimse dönmüyorsa bunun bir sebebi var. Güvenli bölge planı Suriyelilerin eve dönüşü için en makul ve insani yoldur. Bu gerçeği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatı bölgelerinde bizzat yaşayarak gördük. Oldukça küçük olan bu bölgelere bile 360 bin Suriyeli döndü. Amacımız Fırat'ın doğusun da barış pınarlarıyla sulamaktır. Bu bölgede 2 milyon kişiyi iskan etmeyi planlıyoruz.

  • Fırat'ın doğusuna harekat: "Belki bugün belki yarın denecek kadar yakın"
  • Ülkemizi terör örgütünden uzak tutmak için sürekli yüzümüze gülenlere diyoruz ki artık söz bitti. Bir taraftan Irak tarafından 30 bin civarında TIR'ı Suriye'ye sokacaksınız, silah, mühimmat yüklü bunları terör örgütüne teslim edeceksiniz sonra stratejik ortağız diyeceksiniz. Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık. gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma ihtimali belki bugün belki yarın denecek kadar yakın. Hem karadan hem de havadan bu harekatı yöneteceğiz.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >