Ermenistan, Azerbaycan'ın en büyük şehirlerinden Gence'ye saldırdı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Gence'ye gerçekleştirilen saldırının Ermenistan topraklarından yapıldığını bildirdi
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Gence'ye gerçekleştirilen saldırının Ermenistan topraklarından yapıldığını bildirdi

Azerbaycan Savunma Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın en büyük ikinci şehri olan Gence'de sivil yerleşim yerlerini vurdu. Dışişleri Bakanlığı, bir sivil hayatını kaybettiğini, 4 sivilin ise ağır yaralandığını bildirdi.

Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın ikinci büyük ve tarihi kenti Gence'yi füzelerle vurdu. İlk belirlemelere göre 1 kişi öldü, 4 kişi de ağır yaralandı.

Kentte başka noktaların hedef alınabileceğini tehlikesine karşı valilik güvenlik toplantısı yaptı. Yapılan incelemelerde füzenin Ermenistan sınırından atıldığı belirlendi. Bölgede insanlar endişeli.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Azerbaycan'ın Ermenistan sınırına 60 km uzaklıkta, Azerbaycan'ın en büyük ikinci şehri olan Gence'de yoğun nüfuslu yerleşim yerlerine Ermeni ordusunun roket atması sonucu bir sivil öldü, dört kişi yaralandı.

Ermenistan şehir ve köylere saldırıyor

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, Ermenistan askeri gruplarının, Azerbaycan'daki şehir ve köylere yönelik saldırılarını sürdürdüğü aktarıldı.

Açıklamada, "Ermeni askeri gruplar, Gence şehrini, Karabağ’da ise Fuzuli bölgesini, Ağdam ve Terter köylerini topçu ve roket atışlarıyla bombalıyor. Gence’ye yönelik saldırılar, Ermenistan topraklarından yapılmıştır" ifadelerine yer verildi.

'Saldırılar kışkırtmaya yönelik'

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov da yaptığı açıklamada, "Ermenistan topraklarından Azerbaycan topraklarına yönelik gerçekleştirilen saldırılar, kışkırtmaya yöneliktir ve çatışma bölgesini genişletmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >