Erzurum'da yapılan başvuru tüketicileri kurtardı: Fatura bedelleri iade edilecek

Arşiv
Arşiv

Kaçak elektrik kullandığı iddiasıyla kendisine fazla fatura kesildiğini belirten Erzurumlu tüketici, Kamu Denetçiliği Kurumu'na yaptığı başvuruyla aynı durumda olan birçok vatandaşın fatura bedellerinin iade edilmesini sağladı.

Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) gelen bir başvuru, birçok vatandaştan tahsil edilen elektrik faturalarının faiziyle birlikte geri ödenmesini sağladı.

Tahsil edilen ücreti faiziyle geri istedi

Erzurum'dan KDK'ya başvuran bir vatandaş, tarafına kaçak elektrik kullandığı iddiasıyla usulsüzlük yapılması suretiyle fazladan elektrik faturası yazıldığını ifade etti. Başvurucu, söz konusu faturaların iptal edilmesini ve kendisinden tahsil edilen ücretlerin faiziyle birlikte iade edilmesini ombudsmandan talep etti.

Gecikme zammıyla birlikte iade edilecek

www.ombudsman.gov.tr adresinden gelen başvuru üzerine yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve söz konusu faturaları tahsil eden Aras EDAŞ'la irtibata geçildi. KDK uzmanlarıyla kurum ve şirket yetkilileri arasında yapılan görüşmeler neticesinde başvurucu ve onun durumunda olan vatandaşlardan hukuka aykırı olarak tanzim edilen faturalar iptal edildi. Tahsil edilen fatura bedellerinin kullanıcılara gecikme zammı ile birlikte iade edilmesiyle sorun hakkında dostane çözüm kararı verildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >