Erzurum'dan çıktı: 'Elektrik faturasını yüzde 25 azaltan cihaz'

Erzurumlu mucidin 'elektrik faturası' hamlesi.

Evli 4 çocuk babası Ebubekir Taşbaşı, tamamen kendi çabalarıyla, elektrik faturalarını azaltmak için yüzde 25 tasarruf sağlayan bir cihaz geliştirdi.

Yaşamı boyunca, sürekli olarak insanların yararına buluşlar yaptığını söyleyen Taşbaşı, 'Akıllı kutu' adını verdiği 45. buluşu sayesinde artık faturaların yüzde 25 daha ucuz geleceğini belirtti.

Erzurumlu Mucit, böylelikle hem ülkenin hem de vatandaşın tasarruf etmiş olacağını söyledi. Taşbaşı cihazla ilgili şu detayları verdi:

  • "Gün boyu prizetakılı olan akıllı kutu, şebekeden gelen güçlü akımı yani aktifi reaktife çevirip evde kullanılan cihazlara dağıtıyor. Böylelikle evdeki cihazları yıldırım ve gelen güçlü akımdan da koruyor. Ev ve işyerlerine gelen güçlü akım, sayacı hızlı çevirdiği için faturalar kabarık geliyor. Bu akıllı kutu ise sayacın devrini düşürür ve her yere eşit dağıtır. Yaklaşık 150 liraya mal ettiğim cihaz sayesinde halkımızın fazladan ödediği para cebinde kalacak"

Aklımda birçok buluş var, fakat maddi ve manevi desteğe ihtiyacım var

Taşbaşı, ‘ARGE çalışmalarını çok seviyorum. Aklımda birçok buluş var. Onları da hayata geçirmek istiyorum. Fakat maddi ve manevidesteğe ihtiyacım var. İnsanoğlunun yapamayacağı şey yoktur’ dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >