Escobar'ın eşi kocası adına tüm Kolombiyalılardan özür diledi

Pablo Escobar ve eşi Maria Victoria Henao.
Pablo Escobar ve eşi Maria Victoria Henao.

Pablo Escobar'ın eşi Maria Henao, Escobar'ın ölümünden yıllar sonra anılarını yazdı. Kitabında 12 yaşında aşık olduğu adamın nasıl uyuşturucu baronuna ve psikopata dönüştüğünü anlatan Maria Henao, televizyona verdiği röportajda da kocasının ulusa verdiği devasa zarardan ötürü tüm Kolombiyalılardan özür diledi.

Gelmiş geçmiş en acımasız suçlulardan biri olarak tarihe geçmekle birlikte bazılarınca mitleştirilen Pablo Escobar'a ışık tutan yeni bir kitap yayımlanıyor.

15 Kasım'da piyasaya çıkacak “Pablo Escobar'la Hayatım ve Hapsim” isimli anı kitabının yazarı, bizzat uyuşturucu karteli baronunun eşi Maria Victoria Henao.

Mezar hırsızından bir numaralı suçluya

Kolombiya'nın genç kuşaklarının kokain işi için ne çok kan döküldüğünü anlaması umuduyla sessizliğini bozduğunu söyleyen Henao'nun kaleme aldığı 523 sayfalık anı kitabı, Escobar'ın mezar hırsızlığından dünyanın en çok aranan firarisine dönüşmesini birinci elden mercek altına alıyor.

Zengin kız çocuğu ile fakir delikanlı

Pablo Escobar, eşi ve büyük oğlu Juan Pablo Escobar, (Yeni ismi Sebastian Marroquin)
Pablo Escobar, eşi ve büyük oğlu Juan Pablo Escobar, (Yeni ismi Sebastian Marroquin)

Medellin yakınındaki Envigado bölgesinin zengin, geleneksel bir ailesinden gelen ve ailesine isyan edip mahallede Vespa ile tur atan Escobar'a aşık olan Henao, 15 yaşında evlendiklerinde kocası tarafından sarı bisikletten serenatlara uzanan hediye yağmurlarına tutulmuş.

Evlenir evlenmez ortadan kaybolmalar ve aldatmalar

  • Başta kendini beyaz atlı prensini bulmuş masal prensesi gibi hissettiğini yazan Henao, ama kocasının uzun süreler boyu, açıklama getirmediği şekilde ortadan kaybolması, sürekli başka kadınlarla flört etmesiyle baş etmek zorunda kaldığını, üstüne servet sahibi oldukça Escobar'ın hilebaz, çıkarcı ve paranoyak hale geldiğini belirtti.

'İşlerini bize anlatmazdı'

Kocasının organize suç faaliyetleriyle ilgili kendisini bilgilendirmediğini savunan Henao, Escobar'ın 1984'te Adalet Bakanı Rodrigo Lara'ya suikast düzenlemesinin ardından başkanlık adayı öldürüp yolcu uçağı havaya uçurmak dahil devletle savaşa giriştiği döneme de değindi.

1993'ten sonra yeni bir yaşam

Escobar'ın 1999 yılında tutuklandığında karakolda çekilen fotoğrafı
Escobar'ın 1999 yılında tutuklandığında karakolda çekilen fotoğrafı
  • Almanya ve Mozambik gibi ülkelerden ret yanıtı alması sonrası Arjantin'in başkenti Buenos Aires'e yerleşip isimlerini değiştirdiler.

1999'da kara para aklamadan, bu yıl da Kolombiyalı bir uyuşturucu kaçaksının para saklamasına yardımcı olmaktan gözaltına alındılar. Ama suçlamaları reddeden ve eski soyadları yüzünden hedef alındılarını savunan Henoa, çarşamba günü Kolombiya'nın W Radyo'suna mülakat verdi.

Geriye kalan 'acı, utanç, hayal kırıklığı'

Pablo Escobar'ın kızı Manuela Escobar'ın doğum günü
Pablo Escobar'ın kızı Manuela Escobar'ın doğum günü

Söze kocasının ulusa verdiği devasa zarardan ötürü tüm Kolombiyalılardan özür dileyerek başlayan Henoa, mülakat boyunca kocasından 'Pablo Escobar' diye söz etti. Hayatının aşkı olmuş adam için artık acı, derin utanç ve hayal kırıklığı karışımı bir his içinde olduğunu ifade etti.

Katilin oğlu, kurbanların oğullarıyla

2009 tarihli bir belgeselde de Escobar’ın Sebastian Marroquin adını kullanan oğlu, babası tarafından öldürtülen bakan Lara'nın ve kartelin bir diğer önde gelen kurbanının çocuklarıyla biraraya gelip taziyede bulunmuştu.

'Parada yüzüyorlar' iddiası

  • Escobar'ın eşi Maria Henao ekip otosunda.
  • Ailenin tersi çabasına karşın Netflix'in Narcos dizisinin de etkisiyle bir kesim hala Escobar'ı ilahlaştırıyor. Ailenin masumiyet iddiasını inandırıcı bulmayanlar da var.
  • El Tiempo gazetesinde köşe yazan Maria Isabel Rueda, Henao’nun kitabıyla ilgili "kanın oluk oluk akması sayesinde altından nehirlerde ailece yüzdüklerini bilen utanmaz bir hanımefendinin mazaretleri" ithamında bulundu.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >