Eski Başkan Trump: Herkes haklı olduğum noktaya doğru geliyor

Donald Trump - Arşiv
Donald Trump - Arşiv

45. ABD Başkanı Donald Trump 'ABD istihbaratının koronavirüsün kaynağına dair raporuyla' ilgili açıklama yaptı. Virüse tekrar Çin virüsü diyen Trump pandeminin kaynağının Vuhan'daki laboratuvar olduğunu söylemekle haklı olduğunu dile getirdi. Basına sızdırılan istihbarat raporuna göre ise Vuhan'daki laboratuvardaki üç araştırmacının virüs ve mevsimsel grip belirtilerine benzer şikayetlerle hastalandığını öne sürüyor.

Son günlerde Amerikan kamuoyunda ortaya çıkan ve COVID-19'un kaynağının Vuhan'daki bir laboratuvar olduğuna ilişkin tartışmalara eski Başkan Trump da katıldı.


Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Trump, "Şimdi herkes, COVID-19'un kaynağının Vuhan olduğunu erkenden dile getirdiğim zaman haklı olduğum noktasına geliyor" değerlendirmesini yaptı.

Açıklamasında COVID-19 için bir kez daha "Çin virüsü" ifadesini kullanan Trump, konuyla ilgili açıklamalarından dolayı o gün suçlandığını ama aslında bu konuda aklandığını savundu.

"En başından itibaren benim için her şey açıktı ama her zamanki gibi çok fazla eleştirildim. Şimdi herkes diyor ki, 'O haklıydı.' Teşekkürler" ifadelerini kullanan Trump, bir kez daha virüsün kaynağı konusunda Çin'i suçladı.

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin ABD istihbaratının bir raporuna dayandırdığı özel haberi, COVID-19 salgınının ilk kaynağının Vuhan'daki laboratuvar olabileceğine ilişkin tartışmaları yeniden gündeme getirmişti.

"Üç araştırmacı salgından kısa önce hastalandı"

Haberde, ABD istihbaratının ilgili raporuna göre salgının kentte yayılmadan kısa süre önce Vuhan Laboratuvarı'nda çalışan 3 araştırmacının virüs ve mevsimsel grip belirtilerine benzer şikayetlerle hastalanıp hastaneye başvurduğu iddia edilmişti.

Ne olmuştu?


Önceki Trump yönetimi, pek çok kez virüsün yayılmasından dolayı Pekin'i suçlamış, ABD istihbaratının geçen yılın sonunda yayınlanan raporunda Vuhan'daki laboratuvardan çıkmış olabileceğine ilişkin bulgulardan bahsedilmişti.

Çin yönetimi söz konusu iddiaları kesin bir dille yalanlarken, Dünya Sağlık Örgütü'nden konuyu araştıran bir heyet de virüsün söz konusu laboratuvardan yayıldığı iddialarının gerçekçi olmadığı sonucuna ulaştıklarını açıklamıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >