Eski Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi şehit oldu

Gözaltına alındığından beri sağlık sorunları yaşayan Mısır Eski Devlet Başkanı Mursi şehit oldu
Gözaltına alındığından beri sağlık sorunları yaşayan Mısır Eski Devlet Başkanı Mursi şehit oldu

2012 yılında Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, Abdulfettah Sisi'nin 3 Temmuz 2013 yılında yaptığı askeri darbe ile yönetimden el çektirildi. Darbeyi kabul etmeyen Mursi ve destekçileri gözaltına alındı. 5 yıldır hapiste tutulan Eski Devlet Başkanı çıkarıldığı mahkeme salonunda hayatını kaybederek şehit oldu.

2012 Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda yüzde 25 oy alarak ikinci tura girmeye hak kazanan ve yüzde 51 oyla seçilen Muhammed Mursi 2013 yılında yapılan askeri darbeyle yönetimden el çektirildi. Darbeyi kabul etmeyen ve destekçileriyle birlikte direnen Mursi gözaltına alındı. 5 yıldır tek kişilik hücrede tutulan 5. Cumhurbaşkanı çıkarıldığı mahkeme salonunda hayatını kaybederek şehit oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Mursi kardeşime şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mahkeme salonunda hayatını kaybetmiş. Mısır'ın darbe ile başına geçen zalim Sisi bir çok kişiyi idam etmiştir. AB idamı yasaklarken, katil Sisi'nin toplantısına icabet etmişlerdir. Yıllardır kardeşimiz orada arkadaşları ile birlikte hapiste. Rabbim şehidimize rahmet eylesin.'' dedi.

Muhammed Mursi kimdir?

Mısır'da darbe sonrasında yönetimden el çektirilen Muhammed Mursi, ülkenin demokratik yollarla seçilen ilk ve tarihinin 5'inci cumhurbaşkanıdır. Tam adı Muhammed Mursi İsa el Eyyat olan Mısır Cumhurbaşkanı, 8 Ağustos 1951 tarihinde, ülkenin kuzeyindeki Şarkiye ilinde doğdu.

İlk eğitimini memleketinde alan Mursi, daha sonra Kahire Üniversitesi'nde mühendislik okudu. Eğitimine ABD'de devam eden Mursi, 1982 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde mühendislik doktorasını tamamladı. Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde 1985 yılında doçent olan Mursi, daha sonra ülkesine dönerek akademik çalışmalarını Zagazig Üniversitesi'nde sürdürdü.

Muhammed Mursi'nin hapishanede çekilmiş bir fotoğrafı
Muhammed Mursi'nin hapishanede çekilmiş bir fotoğrafı

Muhammed Mursi'yi Mısır cumhurbaşkanlığı koltuğuna ulaştıracak politik kariyeri Müslüman Kardeşler Hareketi içerisinde 2000 yılında başladı. Müslüman Kardeşler'in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi ve 2000-2005 yılları arasında milletvekili olarak görev yaptı.

Hüsnü Mübarek'in devrildiği 2011 yılındaki ayaklanmaya muhalif olarak destek veren Mursi, daha sonra Müslüman Kardeşler'in kurduğu Hürriyet ve Adalet Partisi'nin başkanı seçildi.

2012 Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Müslüman Kardeşler'in aday gösterdiği Hayrat Şatır'ın adaylığı düşünce, yerine Muhammed Mursi seçildi.

Muhammed Mursi 5 yıla aşkın bir süredir gözaltındaydı
Muhammed Mursi 5 yıla aşkın bir süredir gözaltındaydı

İlk turda yüzde 25.5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda da oyların yüzde 51.73'ini alarak Mısır'ın 5'nci ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı oldu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >