Estonya'da 'köpek' sanılıp buzlu sudan kurtarılan hayvanın kurt olduğu ortaya çıktı

Köpek sanılan kurt veteriner kliniğinde tedavi edildi.
Köpek sanılan kurt veteriner kliniğinde tedavi edildi.

Estonya'da, donan bir nehirdeki köpek sandıkları hayvanı kurtarıp veterinere götüren işçiler köpek sandıkları hayvanın gerçekte kurt olduğunu öğrenince şoke oldu.

Estonya Parni Nehri'ndeki bir baraj inşaatında çalışan işçiler, buzlu suda mahsur kalan bir hayvan gördüler. Daha sonra buz üzerinde yol açıp, kurtardıkları hayvanı bir veteriner kliniğine götürdüler. Köpek sandıkları hayvanın aslında bir kurt olduğunu da burada öğrendiler.

Estonya Hayvan Koruma Birliği (EUPA) hayvan veterinere getirildiğinde tansiyonunun düşük olduğunu ve kurdun arabaya götürdükleri esnadaki sakin tavrının nedeninin bu olabileceğini belirtti.

Kurdu kurtaran işçilerden biri, kurdun veteriner kliniğine giderken sakin olduğunu söyledi.
Kurdu kurtaran işçilerden biri, kurdun veteriner kliniğine giderken sakin olduğunu söyledi.

Kurdu kurtaran işçilerden Rando Kartstepp, Postimees gazetesine yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

  • "Yamaçtan yukarı taşımak zorunda kaldık. Bayağı ağırdı. Sakindi ve bacaklarımın üzerinde uyudu. Bacaklarını germeye çalıştığımda, bir anlığına başını kaldırdı."

Veterinerler önce büyük hayvanın bir kurt olup olmadığına karar veremedi; ancak daha sonra bölgedeki kurtları iyi tanıyan bir avcı hayvanın bir yaşındaki genç bir erkek kurt olduğunu söyledi.

Kurt doğaya geri salındı

Klinik çalışanları, hayvanın kurt olduğunu öğrendikten sonra tedavinin ardından, artık o kadar sakin olmayacağından korktukları kurdu bir kafese kapattı. Tedavi masraflarını kendilerinin karşıladığını açıklayan EUPA "her şey mutlu sonla bitti" açıklamasını yaptı.

Donmak üzereyken kurtarılan kurtun tüyleri buz tutmuştu.
Donmak üzereyken kurtarılan kurtun tüyleri buz tutmuştu.
  • Kurt daha sonra, ulusal çevre kurumundan araştırmacıların taktığı GPS cihazıyla birlikte doğaya geri salındı. Estonya'da yaşayan ve normalde insanlardan uzak duran yüzlerce kurttan sadece birkaçına izleme cihazı takılabildi.

Kurtlar geçen yıl, bir grup kurum tarafından ulusal hayvan seçilmişlerdi.