ETİD'den Wayfair'e soruşturma

ETİD, Wayfair'e soruşturma açıldığını belirtti
ETİD, Wayfair'e soruşturma açıldığını belirtti

ABD'de online mobilya mağazazıcılığı yapan Wayfair'in 'çocuk ticareti yaptığı' iddiasına ETİD'den açıklama geldi. ETİD, konuyla ilgili şüphe kalmaması için soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu, ABD'li e-ticaret platformu Wayfair ile ilgili iddiaların Türkiye'ye yansımasını üzülerek takip ettiklerini duyurdu.

ETİD'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin dijital dönüşümünün itici gücü, geleceği parlak e-ticaret sektörünün sosyal medyadaki iddialarla töhmet altında bırakıldığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Tüm dünyanın gündem konusu olan Wayfair markası ve 'insan kaçakçılığı' konusu hakkında her geçen saat farklı bir detay ortaya çıkıyor. Türkiye'deki sosyal medya kullanıcıları haberleri gördüğünde Türk alışveriş sitelerinde de benzer detaylar olduğuna dikkat çekti.

"Pazar yeri modelinde satıcıların ürünleri tek bir platform üzerinden milyonlarca müşteriye ulaştırılıyor. Ürünlerin isimleri, açıklamaları ve fiyatları satıcılar tarafından belirlenmektedir. Pazar yerleri satıcıların belirlediği fiyatlara müdahale edememektedir. Ancak böylesi hassas konularda platformlarımız sorumluluk alarak üzerine düşeni fazlasıyla yapmaktadır. Ülkemize de yansıyan bu iddialar karşısında yapılan incelemelerde iddialara söz konusu ürünlerde veri giriş hataları tespit edilmiştir.

Bu hassas konuyla ilgili hiçbir şüphe kalmaması amacıyla yasal süreç de başlatılmıştır. Platformlarımızın da desteğiyle son derece şeffaf şekilde inceleneceğine eminiz.

Sektörümüz üzerindeki bu asılsız iddiaların en kısa sürede ortadan kalkacağına inanıyoruz."