Evde yapılabilen koronavirüs testine onay verildi: 30 dakikada sonuç veriyor

​Evde yapılabilen koronavirüs testi
​Evde yapılabilen koronavirüs testi

ABD'nin gıda ve ilaç düzenleme kurumu FDA, dün 30 dakika içerisinde sonuç veren ve tamamen evde yapılabilen COVID-19 test kiti için onay verdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesinden (FDA) yapılan bir açıklamada, kurumun, California merkezli Lucira Health şirketinin ürettiği tek kullanımlık, tamamen evde yapılabilen ve 30 dakikada sonuç veren COVID-19 test kitinin acil durumlarda kullanımını onayladığı belirtildi.

Bununla birlikte kullanımının ilk başta sınırlı olacağı ve reçeteyle verileceği kaydedilen kitin doktorların ofisinde ve diğer test alanlarında da kullanımına müsaade edildiği aktarıldı.

14 yaşından büyükler uygulayabilecek

FDA'nın açıklamasına göre kendi sağlık hizmetleri uzmanları tarafından COVID-19 olduğundan şüphelenilen 14 yaşındakiler ve daha büyükler burunlarından sürüntü örneği alarak testi uygulayacabilecekler.

Test için kullanıcının burundan örnek alması ve taşınabilir bir cihaz şeklinde tasarlanan kitin içine koyması gerekiyor. Test sonucu cihazın ekran şeklinde ışıklandırılmış bir bölümünde gösteriliyor.

300 civarı test onaylandı

Bugüne kadar FDA, 300 civarı test kitini onayladı. Söz konusu kitlerde testlerin büyük çoğunluğunun bir sağlık personeli tarafından burundan örnek alınarak laboratuvar ortamında yapılması gerekiyor.

FDA yetkililerinden Jeff Shuren "Şimdi COVID-19 bulaşmış olabilen Amerikalılar, (test) sonuçlarına göre kendilerini ve etrafındakileri korumak için hemen harekete geçebilecek" ifadesini kullandı.

ABD'de koronavirüs vakalarında son durum

COVID-19 görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometers" internet sitesine göre, ABD'de 11 milyon 695 bin 711 kişide COVID-19 tespit edildi, salgın nedeniyle 254 bin 255 kişi hayatını kaybetti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >