Evi basılan Trump ifade vermeyi reddetti: ABD muz cumhuriyetidir

Donald Trump
Donald Trump

ABD'nin eski başkanı Başkanı Donald Trump, ABD anayasasının beşinci ek maddesinden doğan susma hakkını kullandığını ve iş anlaşmalarıyla ilgili uzun süredir devam eden New York'taki sivil soruşturma kapsamında soruları yanıtlamayacağını söyledi. Trump, şirketlerine ait gökdelenler ve golf sahaları gibi varlıkların değerinin on yıldan fazla süredir finansal tablolarda yanlış yansıtmakla suçlanıyor. Trump, sorgu öncesi savcıya hakaret edip ülkesini de 'muz cumhuriyeti' olarak nitelendirmişti.

FBI tarafından evinde delil araştırması yapılan ve kasaları açılan ABD'nin eski başkanı Donald Trump, bu sefer de New York Başsavcısı Letitia James tarafından sorguya çağrıldı. Ancak Trump, ABD anayasasının 5. Maddesi'nden doğan hakkını kullanarak ifade vermeyi reddetti.

Trump'ın ifade sırasında söylediği her şeyin bir ceza davasında aleyhine kullanılabileceği için böyle bir karar verdiği belirtildi.

Beşinci madde, aynı zamanda duruşma öncesi, duruşma sırasında ve duruşma sonrasında sorulan tüm soruları cevaplamayı reddetme hakkı veriyor.

"ABD muz cumhuriyetidir"

Diğer taraftan, ifade öncesinde "Truth Social" ismini verdiği sosyal medya uygulamasından açıklama yapan Trump, "ırkçı New York Başsavcısını göreceğini ve ABD tarihindeki en büyük cadı avının sürdüğünü" belirtmişti.

Trump, mülklerinin değerleri konusunda açılan soruşturma kapsamında yemin altında sorgulanacağını doğrulayarak "Büyük şirketim ve ben her taraftan saldırıya uğruyoruz. Muz cumhuriyeti!" ifadesini kullandı.

Savcılığın hamlesi, Trump'ın Florida'daki Mar-A-Lago malikanesinin dün Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanlarınca basılmasının ardından geldi.

Diğer taraftan, Trump'ın ifadesi, Başsavcı James'in soruşturmasının kritik bir noktasında gelecek.

Geçen Mayıs ayında, James'in ofisi, soruşturmasının sonuna yaklaştığını ve müfettişlerin Trump'a, şirketine veya her ikisine karşı dava gibi yasal işlemleri destekleyebilecek önemli kanıtlar topladıklarını açıklamıştı.

New York Başsavcılığı, Trump’ın ifadesinin kalan birkaç eksik parçadan biri olduğunu açıkladı.

Dava süreci

New York Başsavcısı Letitia James, Trump Organization isimli şirkete ait gökdelenler ve golf sahaları gibi varlıkların değerinin on yıldan fazla süredir finansal tablolarda yanlış yansıtıldığını iddia ettiği soruşturma kapsamında Trump ve çocuklarını ifade vermeye çağırmıştı.

Trump ve avukatları her seferinde karara itiraz etmiş, başsavcılığın istediği belgelerin kendilerinde bulunmadığını beyan etmişti.

Uzun bir süreç sonrasında iki hafta önce, New York Eyalet Temyiz Mahkemesi soruşturmayla ilgili Trump'ın mahkemeye gelerek ifade vermesi gerektiği kararını onaylamıştı.

Bir gün sonra da federal bir yargıç, Trump'ın, James'in kendisi hakkında yürüttüğü soruşturmayı durdurmak için mahkeme kararı çıkartma girişimini olumsuz yanıtlamıştı.

Öte yandan, Trump'ın geçen ay ifade vermesi istenmişti. Ancak, Trump’ın eski eşi Ivana Trump’ın 14 Temmuz'daki ölümünün ardından ertelenmişti.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >