Evinin yakınında ağaç olanlara sevindiren haber: Depresyon riskini azaltıyor

Arşiv
Arşiv

Almanya’da yapılan araştırmada, evine yakın ağaç olan kişilerin daha az depresyona girdiği açıklandı. Almanya'nın Leipzig kentinde yaşayan 10 bin kişiyle yapılan araştırmanın verilerini inceleyen bilim insanları, kişinin evine 100 metrelik mesafe içinde bulunan ağaçların fazlalığının, depresyon riskini azalttığını ve antidepresan alma riskinin düşürdüğünü belirledi.

Almanya’da yapılan araştırma, ağaçlara yakın ikamet eden kişilerin depresyon riskinin ve antidepresan ihtiyacının azaldığını gösterdi.

Uzun süredir bilim insanları çevresel etkilerin akıl sağlığını önemli ölçüde etkileyebileceğine işaret eden bir dizi çalışmada bulunuyordu. Almanya’da bir grup bilim insanı Leipzig şehrinde çevrenin, özellikle şehir hayatındaki çevre etkisini inceleyen bir araştırma gerçekleştirdi.

Evine 100 metre mesafede ağaç olanlar daha sağlıklı

Leipzig’de yaşayan 10 bin kişinin üzerinde yapılan araştırmada sokaklarda bulunan ağaç sayısıyla depresyon belirtileri ve antidepresan kullanımı arasında bir bağıntı bulundu.

NTV'de yer alan habere göre; araştırmacılar, kişinin evine 100 metrelik mesafe içinde bulunan ağaçların fazlalığının ya da kaldırımlara dikili ağaçların antidepresan alma riskinin düşüklüğüyle ilintili olduğunu söyledi.

Çalışmanın baş yazarı Melissa Marselles, “Edindiğimiz bulgular, sokaklardaki ağaçların (kentsel yeşil alanların küçük ölçekteki, kamu erişimine açık örneklerinin) ekonomik açıdan farklı sosyal gruplar arasındaki sağlık eşitsizliklerinin ortadan kaldırılmasında etkili olabileceğine işaret ediyor” şeklinde konuştu.

Evin yakınındaki doğa akıl sağlığı için önemli

Araştırmacılar daha fazla ağaç dikmenin, getirdiği akıl sağlığı faydasına ek olarak iklim değişikliğini önlemeye de katkıda bulunabileceğini söyledi.

Ekipte veri analizi yapan Dr. Diana Bowler, şunları ekledi: "Çalışmamız evin yakınındaki gündelik doğanın (pencereden baktığınızda, ya da işe, okula veya alışverişe yürüyerek veya aracınızla giderken gördüğünüz biyoçeşitliliğin) akıl sağlığı için önemli olduğuna işaret ediyor"

Akademisyenlerden oluşan ekip, çalışmalarının daha fazla belediye meclisini kentsel bölgelerde ağaç dikimine teşvik edeceğini umuyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >