Evrendeki ilk molekül uzayda gözlendi

​Evrendeki ilk molekül tespit edildi.

Evrende ortaya çıkan ilk molekül tipi olarak bilinen helyum hidrid, ilk kez uzayda gözlendi. Uzay çalışmalarını farklı odaklara taşımayı başaran NASA, yeni hamlesiyle de dikkat çekmeyi başardı...

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA'dan yapılan açıklamaya göre, Kızılötesi Gökbilimi için Stratosfer Gözlemevi (SOFIA), evrende oluşan ilk molekül olarak bilinen, helyum ve hidrojen atomlarının birleşmesiyle oluşan 'helyum hidrid' adı verilen molekülün bir örneğini uzayda belirledi. Dünya'dan 3 bin ışık yılı ötede Kuğu (Cygnus) takımyıldızı yakınındaki ‘NGC 7027’ gezegen nebulasında tespit edilen molekül ilk kez uzayda gözlenmiş oldu.

Sonuçlar Nature dergisinde yayınlandı

SOFIA Bilim Merkezi Direktörü Harold Yorke, söz konusu gözlemin evrenin erken oluşum kimyasına dair bilinenleri teyit ettiğini belirterek, 'Bu molekül aslında orada duruyordu. Ancak doğru konumda doğru araçlarla gözlenmesi gerekiyordu ve SOFIA bunu mükemmel şekilde yaptı.’ ifadelerini kullandı.

Bilim insanları, Büyük Patlama'dan yaklaşık 100 bin yıl sonra oluşan helyum hidridin, birbirine bağlı gruplar halindeki atomların oluşturduğu kimyasal bileşiklerin en küçük temel yapısı olan moleküllerin ilk örneği olduğunu tahmin ediyor. Araştırmanın sonuçları ‘Nature’ dergisinde yayımlandı.