Evrim’in babası: Kızım traktörden düşüp öldü, ben de onu babamın mezarına gömdüm

Evrim Atış
Evrim Atış

Tokat’ta 14 gündür kayıp olan 3,5 yaşındaki Evrim’in gözaltına alınan babası ve annesi tutuklanırken, babaanne Sati Atış ise yaptığı açıklamada traktör kazasını gündeme getirdi. Baba Burhan Atış: "Kızım traktörden düşüp öldü, bende onu babamın mezarına gömdüm" dediği daha sonra ise ifadesini geri çektiği öğrenildi.

Tokat’ın Turhal ilçesi Yenisu yaylasında kayıp olarak aranan 3,5 yaşındaki Evrim Atış’ın gözaltına alınan babası Burhan Atış ile annesi Dilek Atış çelişkili ifadeler verdiği gerekçesiyle sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanmıştı. Baba Atış'ın şoke eden bir ifade verdiği fakat sonrasında ifadesini geri çektiği öğrenildi.

Arama çalışmaları devam ediyor

  • Gece saatlerinde anne ve baba cezaevine gönderilirken, sabah saatlerinde Yenisu Köyü Yaylası çevresinde arama çalışmaları başlatıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesinden getirilen kadavra köpeği ’Humer’ de arama çalışmalarına katıldı.

Evrim Atış
Evrim Atış

Traktör kazasında öldüğü şüphesi

Turhal Adliyesinde ifadesine başvurulduktan sonra yayladaki çadırına dönen babaanne Sati Atış, oğlunun 1,5 yaşındaki kızı Sati Atış’a köyde amca Niyazi Atış’ın eşinin baktığını kaydetti. Oğlunun tutuklandığından bilgisi olmayan Atış, oğlunun adliyede verdiği çelişkili ifadelerle ilgili sorulara cevap verdi; "Çocuk öldü demiş, başkada bir şey dememiş. Yavrum bu öldü de kiminle öldü? 3 tane polis vardı yanımda tek kelime çıkarttığım ağzımdan ne olduğunu bilemedim dedi. Traktör kazası oldu demiş. O zaman babasının mezarını açmaya gittiler. Babasının mezarını kazdıktan sonra ben öyle bir şey yapmadım demiş. Korku bela o lafı dedim demiş. Bir daha da kapanmış bilmiyorum nasıl olduğunu. Akşam gelinle oğlumun yanındaydım, oradan adliyeye mi nereye gittikleri bilmiyorum" dedi.

Ne olmuştu?

  • İddiaya göre babaanne Satı Atış, yaylada çadırdan hayvanları suya götürmek için ayrılırken peşine düşen torunu Evrim’i geri getirerek annesi Dilek Atış’a bıraktı. Evrim’i çadıra götüren anne, kızını kardeşi Satı Atış’ın yanına bırakarak ahıra girdi. Bir süre sonra çadırda dönen anne Atış, kızının içeride olmadığını fark etti. Çevrede aranan Evrim, bulunamayınca aile jandarmaya haber verildi. İhbar üzerine yaylaya, jandarma ve AFAD ekipleri sevk edildi. Günlerdir devam eden arama çalışmalarına komando birlikleri, JAK, AFAD ve UMKE ekipleri katıldı. Hassas burunlu iz takip ve kadavra köpeklerinin de çalışmalarında bir bulguya rastlanmadı. Ekiplerin arama çalışmaları devam ediyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >