Facebook Messenger mesaj iletmeyi sınırlandırıyor: Asıl amaç yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek

Messenger
Messenger

WhatsApp'a 2 yıl önce getirilen mesaj iletme limiti, Messenger için de gerçek oluyor.

Facebook Messenger, artık bugünden itibaren mesajı yönlendirme sayısını beşe düşürüyor. Bu sayede yanlış bilgilerin yayılma hızının yavaşlaması hedefleniyor.

WhatsApp, bundan 2 yıl önce mesaj iletme sayısını sınırlandırdı. Şimdi de benzer durum Facebook Messenger için aktif ediliyor. Buradaki asıl hedef daha önceki haberlerimizde de bahsettiğimiz gibi yanlış bilgilerin yayılım hızınıazaltmak.

WhatsApp'taki mesaj iletme sınırlamasından sonra yayılımda %70'lik bir düşüş gerçekleşti.

Messenger'da da artık WhatsApp'ta olduğu gibi mesajı iletme sayısı 5 kişiyle sınırlandırılıyor.
Messenger'da da artık WhatsApp'ta olduğu gibi mesajı iletme sayısı 5 kişiyle sınırlandırılıyor.

Yanlış bilgi çoğu zaman gerçekten kontrol edilmeden yüzlerce, binlerce ve daha sonrasında yüz binlerce kişiye ulaşabiliyor.

Şirket, WhatsApp'taki bu sınırlandırmanın sonrasında sistemi Messenger'a da entegre ediyor.

Hatta WhatsApp'ta kullanılan bu çözümün yayılımda %70 bir düşüş gerçekleştirdiği de biliniyor.

Şirket konuyla alakalı olarak şu açıklamayı yapıyor:

    Kaosa neden olmak, konuyla alakalı belirsizlik oluşturmak ya da doğru bilgileri baltalamak isteyenleri engellemeye yardımcı olmak için Messenger'da yönlendirmeye sınır getiriyoruz. Messenger'ın arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurmak için güvenli ve güvenilir bir platform olmasını istiyoruz.

Messenger'ın dünya çapında 1.5 milyardan fazla kullanıcısı var ve WhatsApp'ın ardından muhtemelen en fazla tercih edilen yazışma uygulamalarının başında geliyor. Durum böyle olunca en ufak bir sahte bilgi bile yönlendirmeler sayesinde hızlıca yayılabiliyor. Facebook da bunun önüne geçmek için düzenleme yapıyor.