Fatih Sultan Mehmet'in banyosu bulundu

Topkapı Sarayı’nda müthiş keşif: 5 hünkârın hamamı
Topkapı Sarayı’nda müthiş keşif: 5 hünkârın hamamı

Topkapı Sarayı’ndaki Seferli Koğuşu’nun restorasyonu sırasında Fatih Sultan Mehmet ve 4 padişahın banyo olarak kullandığı hünkar hamamı ilk defa gün yüzüne çıktı. Daha önce birkaç yazılı kaynakta bahsi geçen hamam, üstü cam kaplanarak ziyaretçilere gösterilecek.

Topkapı sarayının kimsenin bilmediği ilk hamamı yapılan çalışmalar sonucunda bulundu. Saray yapılırken inşa edilen ve beş padişahın kullandığı hamam, 1460’larda sarayın inşası sırasında yapılmış.

Hamamın sıcak ve soğukluk olarak addedilen bölümlerinin temel kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Hamamı, 1580 yılında harem içindeki hünkar hamamı yapılana kadar Fatih Sultan Mehmet, 2. Bayezıt, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman ve 2. Selim’in kullandığı düşünülüyor. Sıcak ve soğuk su kanalları net biçimde görülen tarihi hamamın kalıntıları korunup üstü cam kaplanarak ziyaretçilere gösterilecek. Daha önce birkaç yazılı kaynakta bahsi geçen hamam ilk defa gün yüzüne çıkıyor.

Eski Roma kalıntıları olduğu düşünüldü

Hürriyet'in haberine göre, dolgu toprak kaldırıldıktan sonra alttan farklı döneme ait kalıntılar geldi. Önce bunların eski Roma kalıntıları olduğu düşünüldüyse de kazı genişletilince yazılı kaynaklarda belirtilen Topkapı Sarayı’nın ilk hamamı olduğu anlaşıldı. 1972 yılındaki restorasyon sırasında Mimar İlban Öz’ün sözünü ettiği hamamın sıcak su sistemi olduğu anlaşıldı.

Diğer yandan Fatih Sultan Mehmet dönemini Topkapı Sarayı’nı anlatan yabancı kaynaklarda da ‘‘Kurşun kaplı kubbesi, içi mermer döşeli, sıcak ve soğuk su çeşmeleri ve altın kurnaları bulunan hamam’’ olarak tasvir ediliyordu. 1580’li yıllarda Mimar Sinan tarafından haremde yeni hünkâr hamamı yapılmış ve bu hamam terk edilmiş.

Restorasyonda 500 kişi çalışıyor

500’e yakın işçi, restoratör, nakkaş ve çeşitli bilim dallarında uzmanların görev aldığı 18 farklı alanda Topkapı Sarayı'nda restorasyon çalışmaları yapılıyor.

Ayrıca, Topkapı Sarayı restorasyon bütçesinin yaklaşık 220 milyon lira olduğu belirtildi.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >