Fidyeci maymun çetesi daha değerli eşyalar için daha fazla yiyecek istiyor

Turistin telefonunu çalan makak maymunu
Turistin telefonunu çalan makak maymunu

Bali'de turistlerin eşyalarını çalarak yiyecek karşılığında iade etmekle tanınan makak maymunlarının özellikle mali değeri yüksek eşyaları çaldığı ortaya çıktı. Maymunlar, çaldıkları eşyanın değeri artıkça karşılığında daha fazla yiyecek talep ediyor. Pazarlık ise dakikalarca sürüyor. Uluwatu Tapınağı'ndaki yetkililer turistlere eşyalarını kapalı bir kutuya koymaya konusunda uyarılarda bulunuyor.

Bali'deki Uluwatu Tapınağı'ndaki maymunların, tarihi yapıyı ziyaret eden turistlerin taşıdığı hangi eşyaların pahalı olduğunu tespit edebildiği belirtildi.

Gözlük çalmaya çalışan bir şebek
Gözlük çalmaya çalışan bir şebek

Tapınaktaki şebekler, turistlerin değerli eşyalarını çalıp karşılığında kendilerine yemek verilene kadar eşyaları geri vermemeleriyle tanınıyor.

T24'ün The Guardian'dan aktardığı habere göre araştırmacılar, şebekler turistlerin en değer verdiği eşyaların ne olduğunu algılayabiliyor ve karşılığında alacakları şeyi artırmak için bu bilgiyi kullanıyor.

Elektronik eşyaları hedef alıyorlar

Pazarlık yapan bir maymun
Pazarlık yapan bir maymun

Lethbridge Üniversitesi'nin Psikoloji Fakültesi'nde öğretim görevlisi olan Dr Jean-Baptiste Leca, bu sebeple şebeklerin turistlerin rahatlıkla vazgeçebileceği toka gibi eşyaları yerine elektronik eşyaları hedef aldığını söyledi.

Araştırmaya göre şebeklerin en çok çaldığı eşyalar arasında cep telefonları, cüzdanlar ve numaralı gözlükler bulunuyor. Araştırmanın yazarlarından olan Leca, "Bu maymunlar, tapınak çalışanlarının uyarılarına rağmen değerli eşyalarını kapalı bir çantaya koymayan dikkatsiz turistlerin eşyalarını almakta uzman olmuş" dedi.

Pazarlık dakikalarca sürüyor

Tapınakta hayvanlar ve insanlar arasındaki teması 273 gün boyunca kayıt altına alan araştırma ekibi, şebeklerin daha değerli eşyalar karşılığında daha fazla yemek istediğini tespit etti.

Kayıtlara göre maymunlar ile insanlar arasındaki pazarlıklar dakikalar alıyor. En uzun pazarlığın 17 dakika sürdüğü ve 25 dakika sonunda eşyanın iade edildiği belirtildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >