Jurnal.istFırat'ın doğusunda ABD ile ilk ortak kara devriyesi

Fırat'ın doğusunda ABD ile ilk ortak kara devriyesi

Fırat'ın doğusunda Güvenli Bölge kapsamında Türk ve ABD askerleri ilk ortak kara devriyesini gerçekleştirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri iki ayrı noktadan Fırat’ın doğusuna girdi.

HABER MASASI DİĞER, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Fırat'ın doğusunda ABD ile ilk ortak kara devriyesi
TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri Unsurlarının ilk müşterek kara devriyesi başladı. -AA
Fotoğraf : Eşber Ayaydın

Fırat'ın doğusunda Güvenli Bölge kapsamında Türk ve ABD askerleri ilk ortak kara devriyesini gerçekleştirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri iki ayrı noktadan Fırat’ın doğusuna girdi.

BEĞEN

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Suriye'de Fırat'ın doğusunda güvenli bölge tesisi için başlattıkları ilk ortak kara devriyesi tamamlandı.

Güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında ABD ile ortak kara devriyesi bu sabah saat 10.24'te başladı.

Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımda, "Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi faaliyetleri kapsamında; TSK ve ABD personeli, kara araçları ve İHA’ların iştirakiyle ilk müşterek kara devriyesine Akçakale güneyinde, Suriye tarafında başladı" denildi.

TSK'ya ait 6 zırhlı araç, Akçakale'den sınırı geçti ve 6 araçlık ABD kovoyu ile buluştu. Türk ve ABD askerleri, Telabyad kırsalında güneye doğru hareket etti.

İHA'ların da katıldığı devriye, yaklaşık 2 saat 30 dakika sürdü. İlk ortak kara devriyesinin tamamlanmasının ardından Türk birlikleri geri döndü. Kara devriye görevleri bundan böyle belirli bir takvime göre devam edecek.

MSB'den yapılan açıklamada, "Fırat'ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi için TSK ve ABD personelinin ilk müşterek kara devriyesi planlandığı şekilde icra edildi" ifadeleri kullanıldı.

Daha önce ABD ile birlikte üç kez hava devriyesi yapılmıştı. YPG terör örgütüne ait siperler havadan tespit edilmişti.

Bölgeden ilk kareler:

İHA
İHA
DHA

İHA
İHA
DHA

İHA
İHA
DHA

İHA
İHA
DHA

İHA
İHA
DHA

AA
AA
DHA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar müşterek kara devriyesinin bugün başlayacağını belirterek şu ifadeleri kullanmıştı:

  • "Orada bir Türk general ve bir ABD’li general ile onlara bağlı subaylar çalışmalara başladı. Önce İHA sonra helikopter uçtu. 3. müşterek helikopter uçuşunu gerçekleştirdik. Helikopter uçuşlarını tahkimatın tahribi dahil arazide yapılan, yapıldığı iddia edilen her şeyi bizzat görmek için bir imkan ve fırsat olarak değerlendiriyoruz. Müşterek kara devriyesinin de 8 Eylül’de başlamasını planladık. Buraya ilişkin bir genel mutabakat var. Bu çerçevede belirlenmiş faaliyetlerin belli bir sıra ve tempoda yapılmasını bekliyoruz, bu konuda ilerlemeyi arzu ediyoruz."

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
Trump sinema sektörüne de el attı: Parasite filmini hedef aldı VİDEO / 00:59

Trump sinema sektörüne de el attı: Parasite filmini hedef aldı

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Cuma 12:07, 21.02.2020
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz