Fiş veya fatura vermeyenler için yeni düzenleme: Ceza 500 bin liraya yükseldi

Arşiv
Arşiv

Alışverişlerde fatura ve fiş konusunda uygulamalarda değişikliğe gidildi. Cezalarda caydırıcılığı arttırma amacıyla cezalarda yeni düzenlemeye gidildi. Yeni uygulamada alışveriş sırasında fiş verilmemesinin cezası her belge için 500 liradan 1000 liraya çıkarıldı. Bir yıl içinde herhangi bir belgeye ilişkin tespit edilen usulsüzlükler için kesilen ceza ise 250 bin liradan 500 bin liraya yükseltildi.

Getirilen yeni düzenleme ile alışveriş yapan müşterilerine fatura ve fiş vermeyenler için uygulanan cezalar daha da caydırıcı boyuta taşındı.

Tüketici için atılan bir adım

Burada kayıt dışılığın azaltılmasının yanı sıra, fiş verilmediği için aldığı ürünle ilgili bir problem çıktığında Tüketici Hakem Heyetine başvurma ve hakkını arama imkanını kaybeden tüketicinin hakkının korunması amaçlanıyor.

Her bir belge için bin lira ceza

Yeni yasaya göre, alışveriş sırasında fiş verilmemesi, alınmaması, veya alışveriş tutarından farklı bir tutarda fiş veya fatura kesilmesi durumunda uygulanacak ceza her bir belge için 500 liradan bin liraya çıkıyor.

Uygulanacak cezalar iki kat arttı

Bu kapsamda kesilecek özel usulsüzlük cezasının toplamı her bir tespit için 25 lira olan ceza tutarının üst sınırı 50 bin liraya, bir takvim yılı içinde her bir belge çeşidine ilişkin olarak tespit edilen usulsüzlükler için kesilen ceza ise 250 bin liradan 500 bin liraya yükseltiliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >