Ford'dan elektrikli araçlar için yeni atak: 12 bin istasyon kuracak

Otomotiv devi Ford, elektrikli araç kullanıcıları için 12 bin şarj istasyonu kurmaya hazırlanıyor.
Otomotiv devi Ford, elektrikli araç kullanıcıları için 12 bin şarj istasyonu kurmaya hazırlanıyor.

Dünya otomotiv devlerinin elektrikli otomobil endüstrisi giderek gelişmeye devam ediyor. En önemli elektrikli otomobil üreticilerinden Ford, kullanıcıları için 12 bin şarj istasyonu kurmaya hazırlanıyor. Şirketin çıkaracağı yeni Mustang benzeri elektrikli arabayı satın alan müşteriler bu istasyonları 2 yıl boyunca ücretsiz olarak kullanabilecek.

Elektrikli otomobil endüstrisinde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Ford, çıkaracağı ‘Mustang benzeri’ elektrikli arabası için muhteşem haberler verdi. Şirketin verdiği haberlere göre yeni araçla birlikte Ford, 12.000 şarj istasyonu kuracak. Şirketin kuracağı şarj istasyonlarının ismi ise ‘FordPass Charging Network’ olarak belirlendi.

12 bin istasyonda yer alacak

İstasyonlar Ford adını taşıyor olsalar da Ford tarafından inşa edilmedi. Ancak Ford’un yeni çıkaracağı elektrikli arabasını alan tüm müşteriler, bu istasyonlarda iki yıl boyunca ücretsiz olarak araçlarını şarj edebilecekler. 12 bin istasyonda yer alacak olan toplam 35 bin pompanın bir kısmı Electrify America tarafından üretilen DC hızlı şarj cihazlarından oluşacak.

Ford, şarj istasyonlarını Amazon aracılığıyla evlere kuracak.
Ford, şarj istasyonlarını Amazon aracılığıyla evlere kuracak.

10 dakikada 75 km'lik kapasiye ulaşabilecek

  • Electrify America’nın her bir pompası 150 kW güce sahip. Ford’un sözlerine göre elektrikli araçlar yalnızca 10 dakika içerisinde 75 kilometrelik kapasiteye ulaşabilecek. Ayrıca şarjın %10 seviyesinden %80 seviyesine çıkması yalnızca 45 dakika sürecek. Dolayısıyla Volkswagen’in alt kuruluşu olan Electrify America ve Ford arasında yapılan anlaşmaların güzel haberler verdiğini söyleyebiliriz.

Şarj istasyonu evinize kurulabilecek

Ford’un Ford Connected Charge Station hizmeti, Amazon ile yapılan anlaşma dolayısıyla Amazon tarafından evinize kurulacak. Ford Connected Charge Station, aracınızı bir gecede tamamen şarj edebilecek ve bir saatlik şarjda 50 kilometre mesafe ekleyebilecek. Hizmetin erişilebilir olacağı tarih ve fiyat ise henüz resmi olarak açıklanmadı.