Fransa'da enerji krizi: Macron boğazlı kazak ile tasarruf mesajı verdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte ortaya çıkan enerji kriziyle birlikte Avrupa sert kışa hazırlıklarını sürdürüyor. Uzun süredir Fransa'da bakanlar kışlık kıyafetlerle poz veriyor. Vatandaşlara örnek olabilmek için Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da boğazlı kazak ile kamera karşısına geçti.

Bu yıl Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa'yı soğuk ve karanlık kış bekliyor. Kıtaya giden gaz Putin tarafından önemli ölçüde kısıldı. Avrupa ülkeleri aldıkları tasarruf önlemleri ile bu kışı atlatmak için çaba gösteriyor.

Uzmanlar endişeli: Tasarruf yeterli

AB ülkelerinin aydınlatma ve ısınma için aldığı tedbirler aylardır gazete manşetlerinde. Almanya, Fransa, Danimarka gibi birçok ülke aldıkları tedbirleri kış yaklaştıkça artırırken uzmanlar tasarrufların enerji krizini atlatma konusunda yeterli olmayacağından endişeli.

Fransızlara 'tasarruf' çağrısı

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne tüm bu endişelerin ortasında yaptığı açıklamada Avrupa'daki gaz kıtlığına rağmen ülkelerinin kışa hazır olduğunu iddia etti. Durumu çok önceden tahmin ettiklerini ve hazırlıklarını ona göre yaptıklarını belirten Başbakan 'Vatandaşlarımız enerji tasarrufu planına katılırsa kışı elektrik kesintisi olmadan atlatabiliriz" diyerek vatandaşlarına çağrıda bulundu.

  • Macron boğazlı kazakla kamerakarşısına çıktı
  • Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün Elysee Sarayı'nda yaptığı konuşma sırasında her zamanki gibi gömlek kravat yerine kışlık boğazlı bir kaza ile görüntülendi. Fransız liderin daha sonra Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile olan görüşmesinde kazaklı olduğu görüldü.

'Macron boğazlı kazak modasını başlattı'

Macron'un görüntüsü Fransız basınında büyük yankı uyandırdı. Çoğu basın kuruluşu Macron'un kazak hamlesinin hükümetin enerji tasarrufu girişimine destek mesajı olduğunu öne sürerken RTL “Macron boğazlı kazak modası başlattı” başlığını kullandı.

Fransız hükümeti zor geçecek kış aylarında vatandaşlarına ısınmadan tasarruf yapmak için kalın giyinmelerini önerirken, Fransız bakanlar da bir süredir kameralar karşısına, ceket, şişme mont ve kazak gibi kışlık kıyafetlerle çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanı Macron'un da bu trende uyarak vatandaşlarına örnek olmaya çalıştığı düşünülüyor.

'Ekmek yoksa pasta yesinler' göndermesi

Fransız bakanlar enerji tasarrufu için 'kış modasını' başlatsa da muhalefet konuya tepkili. Parlamentodaki en büyük muhalefet partisine başkanlık eden aşırı sağcı Marine Le Pen, 'Ekmek yoksa pasta yesinler' göndermesi yaparak 'Isınamıyolar mı? Kaşmir giysinler' dedi.

Gaspard Gantzer palto giyen bakanları paternalist bir yaklaşımla suçlarken sosyal medyanın da bu konuda bakanlarla hemfikir olmadığı ortaya çıktı.

Sosyal medyada büyük öfke

Hanelere yapılan 'ısınmayı 19 derecenin üzerine çıkarmayın' tavsiyesi Fransa'da halkın öfkelenmesine neden oldu. Kullanıcılardan birisi tavsiye için 'Bu hükümetin battığı anlamına gelir' yorumunda bulundu.

Başka bir kullanıcı, "Bu kış milyonlarca kişi soğuktan acı çekecek ve bunlar boğazlı kazakları içinde bize gülümsüyorlar" derken bir diğeri 'nasıl bu kadar amatör olunabilir' diye tasarruf önlemlerine isyan etti.

Danimarka ve Çekya battaniye dağıttı

Fransa'da kalın kıyafetler konusunda tartışmalar devam ederken iki farklı Avrupa ülkesi Danimarka'da çalışanlara ve Çekya'da da öğrencilere battaniye dağıtıldığı öğrenildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >