Fransa'da gurbetçilerin topladığı yardımlar Kahramanmaraş'a ulaştı

Fransa'da gurbetçilerin topladığı yardımlar
Fransa'da gurbetçilerin topladığı yardımlar

Fransa'da yaşayan gurbetçilerin kurduğu Chateaubriant Derneği (ACTC) derneğinin depremzedeler için başlattığı kampanyada iki tır yardım malzemesi toplandı. Gıda ve sağlık malzemelerinin yanı sıra ısıtıcı, yatak, çadırın da olduğu yardım tırları Kahramanmaraş'a ulaştı.

Fransa'da yaşayan gurbetçiler tarafından Türkiye'deki depremzedeler için başlatılan yardım kampanyasında toplanan 2 tır yardım malzemesi Kahramanmaraş'a ulaştı.

Fransa'nın Pays de la Loire Bölgesi'nde bulunan Chateaubriant'ta yaşayan gurbetçilerin kurduğu Chateaubriant Derneği (ACTC), 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde ve 11 ili etkileyen depremlerin ardından yardım kampanyası başlattı.

Fransız vatandaşlarının da destek verdiği kampanya kapsamında birkaç günde gıda ve sağlık malzemeleri, çocuk bezi, biberon, yatak, elbise, ayakkabı, ısıtıcı, yatak, çadır olmak üzere 25 ton yardım toplandı.

Kampanyayı duyan bir Fransız, 500 tekerlekli sandalye, yürüteç ve koltuk değneği ile kampanyaya katıldı.

Chateaubriant Belediyesinin tahsis ettiği salonda biriktirilen malzemeler, iki ayrı tıra yüklenerek Dernek Başkanı Nihat Kılıç ve dernek yöneticileri Cuma Avcı, Hüseyin Ceran, Mehmet Özdemir ve Nihat Ökten tarafından önce Marsilya'dan gemiyle Yalova'ya, daha sonra da Kahramanmaraş'a getirildi.

Yardım malzemeleri, Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesindeki AFAD deposuna teslim edildi.

AFAD'a da 65 bin avro bağışladılar

Dernek Başkanı Nihat Kılıç, Türkiye'deki depremler nedeniyle çok üzgün olduklarını belirterek, yaraların sarılması için ellerinden geleni yapmaya gayret ettiklerini söyledi.

Depremzedeler için hemen yardım kampanyası başlattıklarını anlatan Kılıç, "Bizim getirdiğimiz iki tır yardım malzemesi bir damla su gibi aslında ama ne yapalım, elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Allah yardımcımız olsun. Bugünleri beklemeden her zaman birlik ve beraberlik içerisinde olmamız lazım." diye konuştu. Kılıç ayrıca dernek olarak topladıkları 65 bin avroyu da AFAD'a bağışladıklarını kaydetti.

Fransa halkının gözlerinin dolduğunu gördük

Kahramanmaraşlı olan dernek yöneticilerinden Cuma Avcı da kampanyalarına Fransa vatandaşlarının anlamlı katkılar yaptığını ifade ederek, şunları aktardı:

"7'den 70'e herkes kampanyaya çok ilgi gösterdi. Ninelerimiz koli paketliyordu, 8 yaşındaki yeğenim de ayağındaki ayakkabıyı çıkararak 'Amca bunu da götürür müsün?' dedi. Birkaç gün içerisinde toplanan malzemelerle yola çıktık ve 8 gün içerisinde tırlar Kahramanmaraş'a ulaştı."

Kendilerine destek veren Fransızlara da teşekkür eden Avcı, "Fransız vatandaşları da kampanyaya destek verdi. Tekerlekli sandalyeleri Fransız getirdi. Fransa halkının gözlerinin dolduğunu gördük. Onlardan da Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >