Fransa'da sarı yelek satışlarında büyük patlama: Yüzde 22 artış yaşandı

Arşiv
Arşiv

Fransa'da akaryakıt ürünlerine getirilen vergilerin pompa fiyatlarına yansımasıyla Fransızlar büyük protesto gösterileri düzenledi. Son günlerde yapılan kamuoyu anketleri halkın gösterilere olan desteğinin arttığını ortaya koyarken eylemcilerin giydiği 'sarı yelek' satışları da patladı.

Sarı yelek son haftalarda hayat pahalılığına yönelik protestoların sembolü haline geldi. Bu da Fransa'da rakamlara göre sarı yelek satışlarında büyük artışa neden oldu.

Amazon sitesinde özellikleri farklı olan dört ayrı sarı yelek satılıyor. 1-30 Kasım arasında sarı yelek fiyatlarında ortalama yüzde 22 artış yaşandı.

Amazon sitesi üzerinden sipariş edilen sarı yelek satışlarında ciddi artış dikkat çekti. Bu aynı zamanda sarı yelek fiyatlarının yükselmesini de beraberinde getirdi.
Amazon sitesi üzerinden sipariş edilen sarı yelek satışlarında ciddi artış dikkat çekti. Bu aynı zamanda sarı yelek fiyatlarının yükselmesini de beraberinde getirdi.
  • Fiyat karşılaştırmalarında Lumiereholic yeleğine kasım ayında yüzde 7, Femor yüzde 5, unbekannt yüzde 46, marque blanche yüzde 48, fesoar yelekleri ise yüzde 7 zamlandı. Fransa'da her sürücünün arabasında sarı yelek bulundurması zorunlu. Aracın arıza yapması durumunda sürücünün yol kenarında daha görünür olması için sarı yelek giyilmesi mecburi olan kurallar arasında bulunuyor.

Fransa vergi zamlarını 6 ay süre ile askıya aldı

Fransa Başbakanı Edouard Philippe düzenlediği basın toplantısında halkın tepkisini çeken vergi zamlarının 6 ay süre ile askıya alındığını duyurdu. Fransa Başbakanı Edouard Philippe "sarı yeleklilerin" protesto ettiği akaryakıta getirilen ek vergilerin altı ay süre ile askıya alındığını duyurdu.

Hükümetin vergileri askıya alma kararı genel olarak sarı yelekliler tarafından yetersiz olarak değerlendirildi.
Hükümetin vergileri askıya alma kararı genel olarak sarı yelekliler tarafından yetersiz olarak değerlendirildi.

Gösteriler Fransa ekonomisini sarstı

On binlerce "sarı yelekli" eylemcinin başta başkent Paris'te olmak üzere Fransa genelinde sokaklara çıkıp polisle çatışmasının yarattığı şiddet ortamı borsada haftanın ilk işlem gününde etkisini gösterdi.

Fransız otel zinciri Accor (ACCP.PA), havayolu şirketi Air France (AIRF.PA) ile süpermarket zinciri Carrefour ve karayolları işletmecisi Vinci'nin hisseleri yüzde 0.9 ile 2 arasında değişen oranlarda geriledi.

  • Protestocuların otoyolları trafiğe kapatması nedeniyle ürün tedarik edemeyen çok sayıda akaryakıt istasyonu da hizmet dışı kaldı. Fransız enerji devi Total ülke genelindeki 2 bin 200 istasyonundan 75'inin, akaryakıt ürünü ulaştırılamadığı için atıl durumda olduğunu duyurdu. Şirket ayrıca otoyolların eylemciler tarafından trafiğe kapatıldığı çeşitli bölgelerdeki 11 deposuna da ulaşımın mümkün olmadığını açıkladı.

Macron’ın Sırbistan ziyareti ertelendi

Fransız medyasındaki haberlerde, "Sarı Yelekliler"in gösterilerinin 2017 yılında göreve gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u zor duruma soktuğu ifade ediliyor.

 Macron'un Çarşamba ve Perşembe günleri Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a yapacağı ziyaretin ertelendiği belirtildi.
Macron'un Çarşamba ve Perşembe günleri Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a yapacağı ziyaretin ertelendiği belirtildi.

Sırbistan Devlet Başkanı Aleksander Vuvic, Macron'un "Fransa'daki sorunlar" nedeniyle ziyareti birkaç hafta ertelemek istediğini açıkladı. Başbakan Philippe de, Polonya ziyaretini ertelemişti.

Protestolarda bugüne kadar 2 kişi hayatını kaybetti bin 43 kişi yaralandı

Fransa'da geçen 17 Kasım'dan itibaren ülke genelinde düzenlenen akaryakıt zammı protestolarında çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti.

Sokak eylemlerine ilk gününden itibaren en kitlesel katılım cumartesi günü oldu. Başkent Paris'te 10 bin olmak üzere gösterilere ülke genelinde yaklaşık 136 bin kişi katıldı.

Gösterilerde 222'si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralandı, bin 424 kişi gözaltına alındı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >