Fransa'da şehirde düğün konvoyu oluşturup korna çalanların nikah töreni iptal edildi

Fransa düğün konvoyu
Fransa düğün konvoyu

Fransa'da Strazburg yakınlarındaki Illkirch-Graffenstaden Belediye Başkanı belediye binasında yapılması planlanan bir nikah törenini, düğün konvoyunun oluşturduğu gürültü ve bir araçtan ateş açılması nedeniyle iptal etti.

Bölgede yayın yapan yerel basında yer alan habere göre, gelin ve damat yakınlarının oluşturduğu konvoy şehrin sokaklarında sık sık korna çaldı ve araçlar zaman zaman hız sınırını aştı. Konvoydaki araçlardan birinde de havaya ateş açıldığı bildirildi.

Konvoyun yaklaşık 26 bin kişilik küçük şehirde 'kaos' oluşturduğu ve gelen şikayetler üzerine belediye başkanının hafta sonu kıyılması planlanan nikah törenini iptal ettiği açıklandı.

"Bu bir suç festivaliydi"

Belediye Başkanı Thibaud Phillips, yerel basına yaptığı açıklamada "Kortej yol kurallarına uymuyordu ve bir kişi kuru sıkı ile havaya ateş ediyordu. Hemen düğünü iptal etmeye karar verdim" dedi.

Düğünlerin bir kutlama olduğunu, bu yüzden korna çalınmasını anlayışla karşıladığını belirten belediye başkanı "Ancak bölge sakinlerinin rahatsız edilmesine ve korkutulmasına tahammül edemiyorum. Bu bir suç festivaliydi. Artık herkes biliyor ki yasalara uyulmadığında düğün iptal edilir" diye konuştu.

Belediye Başkanı ayrıca, havaya ateş açan kişilerin polis tarafından sorgulandığını ve törenin yapılacağı belediye binasında bulunan elli kadar gelin ve damat yakınının binadan çıkarıldığını söyledi.

Daha önce de bu tarz olaylar yaşanmıştı

  • Fransa'da son yıllarda konvoylu düğün kutlamaları çoğalırken, konvoyun şehir içinde 'kaosa' neden olduğu olaylar artıyor. Çoğu zaman trafiğin aksamasına hatta polisin devreye girmesiyle sonuçlanan bu olaylar kamuoyunda da tartışmalara neden oluyor.
  • Geçen yıl Fransa'nın kuzeyindeki küçük Laigneville kentinde düğün konvoyu oluşturarak trafik kurallarını ihlal eden Türklere 9 bin 585 euro ceza kesilmişti. Ayrıca sürücülere ait 100 ehliyet puanı düşürülmüştü.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >