Fransa'da yasa karşıtı protestolar devam ediyor

Fransa'da yeni güvenlik yasasına karşı halktan protesto
Fransa'da yeni güvenlik yasasına karşı halktan protesto

Fransa'nın başkenti Paris'te polislere ait görüntülerin paylaşımını suç sayan ve ulusal meclisten geçtikten sonra tepkiler nedeniyle askıya alınan güvenlik yasası binlerce kişinin katılımıyla yeniden protesto edildi.Fransız medyası çıkan olaylarda en az 80 kişinin gözaltına alındığını yazdı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümeti tarafından ilk kez geçtiğimiz kasım ayında meclise sunulan söz konusu güvenlik yasasının özellikle 24. maddesi, "polis şiddetini artırma ve basın özgürlüğünü kısıtlama" gibi nedenlere yol açacağı gerekçesiyle uzun süredir eleştiriliyordu.

Başkent Paris'te toplanan binlerce gösterici Daumesnil Meydanı'ndan Bastille Meydanı'na yürüyerek "Polis her yerde, adalet hiçbir yerde", "Polis devleti gösteri yapmamızı engelleyemez" sloganları attı.

80 kişi gözaltına alındı
80 kişi gözaltına alındı

80'den fazla gösteri düzenlenmesi planlanıyor

Daha sonra gösteri alanında konser vermek isteyen gruba müdahale den polis ekipleri göstericilerin ekipmanlarına el koyarken, güvenlik güçleri kendilerine kar topu fırlatan göstericilere göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.

Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Ligi gibi sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde ülke genelinde 80'den fazla gösteri düzenlenmesi planlanıyor.

Tartışmalı güvenlik yasası Mart'ta Senato'ya sunulacak

Mecliste 17 Kasım’dan bu yana görüşülen tasarı, 24 milletvekilinin ret ve 146 milletvekilinin kabul oyuyla parlamentodan onay almıştı. Tasarı aynı zamanda güvenlik güçlerine görev sırasında kameralar kullanarak insanları izleme, gösterilerde "drone" kameralar kullanma yetkisi de veriyor.

Yasa Mart'ta Senato'ya sunulacak
Yasa Mart'ta Senato'ya sunulacak

Ulusal Mecliste kabul edilen tartışmalı 24. madde, mart ayında Senatodan da geçerse son bir kez daha parlamentonun onayına sunulacak.

Tasarının güvenlik güçlerinin görüntülerini yayımlayanlara 1 yıl hapis ve 45 bin euroya kadar para cezası verilmesini öngören 24. maddesinin, artan tepkiler üzerine yeniden düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >