Fransa'dan Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıracak hamle: Savaş gemisi gönderdi

Charles de Gaulle
Charles de Gaulle

Doğu Akdeniz’de Ankara-Atina hattında gerilim devam ederken Oruç Reis’in varlığından Yunanistan kadar rahatsız olan Fransa’dan flaş bir hamle geldi. Yunan basınına konuşan Fransız kaynaklar önceki gün Fransa’nın amiral gemisi Charles de Gaulle’ün Doğu Akdeniz’e gönderileceğini duyurdu.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim devam ederken, devreye giren Fransa'nın yeni hamlesinin detayları belli oldu. Fransa, birçok savaş jeti ve denizaltıyla birlikte Charles de Gaulle isimli amiral gemisini bölgeye göndermeye karar verdi.

Çok sayıda gemi ve denizaltı eşlik edecek

Fransa’nın eski cumhurbaşkanlarından Charles de Gaulle’un adını alan 261 metrelik ve 42 bin 500 tonluk geminin savaş jetleri taşıyacağı belirtildi. Yunan medyasında yer alan haberlere göre Yunanistan’ın Fransa’dan 18 Rafale savaş jeti almayı planladığı fakat henüz anlaşmanın yapılmadığı belirtilirken, Charles de Gaulle’e çok sayıda gemi ve denizaltının da eşlik edeceği belirtildi.

Geminin üzerinde silah ve mühimmat bulunuyor

Sözcü'nün aktardığı hare göre, ismini açıklamayan Fransız kaynakları, geminin üzerinde çok sayıda silah ve mühimmat olduğunu öne sürdü. Gemide Rafale savaş jeti taşındığını, radar ve füzelerle birlikte denizaltısavarların olduğu belirtildi. Gemide elektronik takip, hedefleme ve müdahale etme sistemlerinin de olduğu belirtildi.

Gemide COVID-19'a rastlanmıştı

  • Koronavirüs salgınından Avrupa’da en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Fransa’da Nisan ayında gündem Charles de Gaulle’dü. Askeri gemide koronavirüs salgını patlak vermiş ve önce grip olarak başlayan hastalık birçok mürettebata bulaşmıştı.
  • Doğu Akdeniz’e gönderilen gemide son kontrollerin yapıldığı ve COVID-19 riski olmadığı belirtilirken yetkililer, “Derslerimizi aldık” açıklamasını yaptı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >