Fransa ve İtalya arasında sarı yelek gerilimi: Fransa, büyükelçisini ülkeden çekti

İtalyan Başbakan Yardımcısı Luigi Di Laio'ya Fransa'dan uyarı geldi.
İtalyan Başbakan Yardımcısı Luigi Di Laio'ya Fransa'dan uyarı geldi.

Fransa, sarı yelekliler hareketinin liderleriyle buluşan İtalyan Başbakan Yardımcısı Luigi Di Laio'ya ülkenin içişlerine karışmama uyarısında bulundu. Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu yeni tahrik, AB'nin kalbinde ortak olan iki komşu ülke arasında bu provokasyon kabul edilemez" denildi. Fransa hükümeti, yaşananların ardından ülkedeki büyükelçisini geri çağırdığını duyurdu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Von der Mühll, İtalya Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Luigi Di Maio'nun Paris'te sarı yeleklilerle yaptığı görüşmeye ilişkin, "AB nezdinde ortak ve komşu ülkeler arasında bu yeni provokasyon kabul edilemez." dedi.

İtalya Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Luigi Di Maio
İtalya Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Luigi Di Maio

Büyükelçisini ülkeye çağırdı

Fransa, İtalyan hükümetinin "birkaç aydır tekrarlanan suçlamalar, temelsiz saldırılar ve çirkin açıklamaları nedeniyle" İtalya'daki büyükelçisini ülkeye çağırdığını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Von Der Mühll, yaptığı yazılı açıklamada, "Fransa, (İtalya hükümeti tarafından) birkaç aydır tekrarlanan suçlamalara, temelsiz saldırılara ve çirkin açıklamalara maruz kaldı." ifadelerini kullanarak, son yıllarda bunun "eşi benzeri olmadığını" belirtti.

İtalyan yetkililerin Fransa'nın iç meselelerine karışmasının provokasyon yarattığı ve kabul edilemez olduğu değerlendirmesinde bulunan Mühll, bunun iki ülke arasındaki saygıyı zedelediğini kaydetti.

İki ülke arasındaki gerilime bir 'neden' daha

Fransa ile İtalya arasında bir süredir yaşanan gerginliğe bir yenisi daha eklendi. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mühll, İtalyan Bakan Di Maio'nun aralarında Christophe Chalencon'un da olduğu Avrupa Parlamentosu seçimlerine aday olan sarı yeleklilerle görüşmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Von der Mühll, konuya ilişkin açıklama yaptı.
Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Von der Mühll, konuya ilişkin açıklama yaptı.
  • Mühll, açıklamada, "AB nezdinde ortak ve komşu ülkeler arasında bu yeni provokasyon kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

Sözcü, Di Maio'yu iki ülke arasındaki ilişkilere özen göstermesi gerektiği konusunda uyardı.

Di Maio, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sarı yeleklilerle yaptığı görüşmede iki ülke, sosyal haklar ve demokrasi hakkında konuştuklarını ve yeniden bir araya geleceklerini belirtmişti.

İtalyan ve Fransız siyasetçilerin son haftalarda yaptıkları açıklamalar gerginliğe neden olmuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

"Tarihine yakışan liderler hak ediyor"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "İtalyanlar çok büyük bir halk ve bizim dostumuz. Onlar tarihine yakışan liderler hak ediyor." demişti. Bunun üzerine İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, "İlk önce Fransa, yıllardır ağırladığı teröristleri ve katilleri iade etsin, daha sonra Macron'la konuşuruz." şeklinde cevap vermişti.

"Bu karar İtalyan halkının"

Luigi Di Maio da Fransız Cumhurbaşkanı'nın sözlerine karşılık, "Macron, benim ve Salvini'nin üst düzeyde olmadığımızı söylüyor. Bunun kararını İtalyan halkına bıraksın." ifadelerini kullanmıştı. Di Maio, ayrıca Fransa'yı Afrika'da sömürgeci bir politika izleyerek, fakirleştirmekle suçlayıp, sarı yeleklilere açık destek vermişti.

Fransa'da devam eden gösteriler geçtiğimiz hafta 12. haftasını doldurdu.
Fransa'da devam eden gösteriler geçtiğimiz hafta 12. haftasını doldurdu.
  • Fransa hükümeti ise Di Maio ve Salvini'nin sözlerinden dolayı geçen haftalarda İtalya'nın Paris Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Diğer yandan Macron da geçen yıl haziran ayında yaptığı bir konuşmada, 5 Yıldız Hareketi (M5S) partisi Di Maio'yu hedef alarak, "Bunları bir cüzzamlı gibi yayılırken görüyorsunuz, Avrupa'nın her yerinde biraz varlar. Tekrar ortaya çıkmalarını imkansız olarak gördüğümüz ülkelerde bile." diye eleştirmişti.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, 1 Haziran 2018'de göreve başlamıştı.
İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, 1 Haziran 2018'de göreve başlamıştı.

İki ülke arasında gerilim sürüyor

İtalya, Fransa’yı göç krizine sebep olmak ve İtalyan firmaların önünü kesmekle suçluyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise “hiçbir faydası yok” yorumu yaparak, İtalya hükümetine cevap vermeyeceğini dile getiriyor.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >