Game of Thrones hayranları uykusuz kaldı: Mazeret izinlerinde artış gözlendi

George R.R. Martin'in romanından uyarlanan dizinin ilk sezonu 2011'de yayımlandı. Dünya genelinde bir milyar kişi tarafından korsan yollarla izlenerek rekor kıran dizinin son sezonu altı bölümden oluşuyor.
George R.R. Martin'in romanından uyarlanan dizinin ilk sezonu 2011'de yayımlandı. Dünya genelinde bir milyar kişi tarafından korsan yollarla izlenerek rekor kıran dizinin son sezonu altı bölümden oluşuyor.

Herkesin 1.5 yıldır heyecanla beklediği Game of Thrones dizisinin final sezonu bu gece Türkiye saati ile sabaha karşı 04:00'te yayınlandı. Tüm dünyada aynı anda yayına giren diziyi izlemek için birçok hayran uykusuz kalınca ortaya komik iddialar atıldı. Bunlardan birisi ise hastalık veya herhangi bir mazeretle izin alıp işe gitmeyerek diziye izlemek.

Dünyanın en çok merakla beklenen ve en çok takipçisi olan Game of Thrones dizisi bu yıl 8. ve son sezonuyla seyirci karşısına çıktı. Final sezonundan önce yayınlanan fragmanlarıyla dikkat çeken dizi 6 bölümden oluşacak. Yayınlandığı ilk günden beri fantastik senaryosu ve kurgusal hikayesi ile milyonlarca seyirciyi kendisine hayran bırakan Game of Thrones, tüm dünyada aynı anda yayına girdi.

Hayranlarını uykusuz bıraktı

Dünyanın en çok izlenen televizyon dizilerinden biri olan Game of Thrones'un final sezonunun birinci bölümü, tüm dünyada aynı saatte yayımlandı. Türkiye saatiyle sabaha karşı 04.00'te yayımlanan dizi, dünya genelinde milyonlarca kişiyi uykusuz bıraktı. İngiltere'de yapılan bir anket çalışanların yüzde 6'sının bugün hastalık izni almasının beklendiğine işaret ediyor. Bu oran, 3.1 milyon kişiye karşılık geliyor.

Game of Thrones, son 6 bölüm olarak yayınlanacak.
Game of Thrones, son 6 bölüm olarak yayınlanacak.

Uyarı yapıldı

Dizi, Avustralya'da dizi bazı eyaletlerde sabah 09.00, bazılarında da saat farkı nedeniyle 11.00'de yayımlandı. Dizinin heyecanla beklenen son sezonunun başlamasından önce on binlerce çalışanın hastalık izni alabileceği uyarısı yapıldı.

Ülkenin en büyük hukuk bürolarından Slater and Gordon, çalışanlara işlerini riske atmamak için hasta olduklarını söylemeleri yerine normal izin almaları tavsiyesinde bulundu.

Emilia Clarke.
Emilia Clarke.

Game of Thornes hastalığı

ABD'de HBO, Avustralya'da ise Foxtel tarafından yayımlanan Dizi, Westeros adlı bir dünyada geçiyor. Diziyi izleyebilmek için hasta olduğunu iddia ederek işe gelemeyen kişilerin "Westerositis" hastalığına yakalandığı esprisi yapılıyor.

TV Tonight adlı bir blog sitesinin yazarlarından David Knox, "Eğer iş arkadaşınız bugün işe gelmediyse büyük ihtimalle Westerositis hastalığına yakalanmıştır ve bu hastalık birkaç hafta boyunca nüksedebilir" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >