Garajda oyun geliştirdiler, teknoloji devleri sıraya girdi

Garajda geliştirdikleri oyun için teknoloji devleri sırada
Garajda geliştirdikleri oyun için teknoloji devleri sırada

Eskişehir'de evlerinin garajında geliştirdikleri ve iOS platformunca ücretli olarak kullanıma sunulan "Oddmar" ile teknoloji devi Apple'ın tasarım ödülünü kazanan ilk Türk şirketi olarak tarihe geçen MobGe Games'in gözü daha da yükseklerde- Oyunu tasarlayan 4 girişimci şimdilerde Google'ın desteğiyle Android platformu ile oyun konsolu alanına girmek için gece gündüz çalışıyor- MobGe Games'in kurucu ortaklarından Özgür Taşkın: "Bizim gibi 4 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen yerli bir oyunun dünya genelinde on binlerce kişi tarafından oynanması gurur veriyor. Oyunumuz Google'ın da ilgisini çekti. Google'dan da alacağımız destekle Android platformunda 5-10 milyon arasında bir oyuncuya ulaşacağız." "Garaj şirketi olarak başladığımız yolda hızımızı kesmeden oyun geliştirmeye devam edeceğiz"

MobGe Games'in kurucu ortaklarından Özgür Taşkın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirketi Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden sınıf arkadaşı Ferhat Aydoğan ile 4 yıl önce kurduğunu belirterek, daha sonra tek yumurta ikizleri Volkan ile Okan Yenen'i ekibe dahil ettiklerini söyledi. Aydoğan ile İstanbul'daki evlerinin garajından geliştirdikleri oyunun Viking temasını işlediğini ifade eden Taşkın, şöyle konuştu:

  • "Toplam 24 bölüme sahip hikaye tabanlı bir oyun. Her bölümün sonunda 'boss' denen bir bölüm sonu canavarını yendikten sonra oyunun diğer sahneleri açılıyor. Tamamen yerli bir ekiple, oyunu tasarladık. ABD'deki bir şirketten de destek aldık. Oddmar bize bir milyon liraya mal oldu. Şu anda sadece iOS'ta bulunan ücretli bir oyun. Android platformunun yanı sıra oyun konsolları için geliştirmeler yapıyoruz. Dünya üzerinde 100 bin kişi Oddmar'ı oynuyor. Mobil markette ücretli olduğundan şu anda oynayan sayısı düşük. Bizim gibi 4 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen yerli bir oyunun on binlerce kişi tarafından oynanması gurur veriyor. Oyunumuz Google'ın da ilgisini çekti. Google'dan da alacağımız destek ile Android platformunda 5-10 milyon arasında bir oyuncuya ulaşacağız. Oddmar, en çok ABD'de ilgi gördü. Oddmar'ın 5 üzerinden 4,9 yıldız alması da geri dönüşlerin olumlu olduğunun en büyük göstergesi."

Taşkın, oyunun Apple Tasarım Ödülleri'ne layık görüldüğünü belirterek, 21 yıldır verilen bu ödülü bir Türk şirketinin ilk kez aldığını vurguladı.

Kazandıkları tecrübeleri gelecekte tasarlayacakları oyunlara aktaracaklarına değinen Taşkın, "Marketin ne istediğini daha iyi biliyoruz. Ekibimizi büyütmek istiyoruz. Garaj şirketi olarak başladığımız yolda hızımızı kesmeden oyun geliştirmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >