Garanti Bankası Genel Müdürü Erbil: Bir bankacı olarak anlamlandıramıyorum

Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil
Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil

Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil, dolar ve diğer dövizlerdeki hareketliliğe ilişkin açıklamalarda bulundu. Erbil: ''Aklımız ermiyor. Ne oluyor da bugün bu seviyeleri görüyoruz ben bir bankacı olarak çok fazla anlamlandıramıyorum. Bankacılıkla ilgili de bir sıkıntı yok'' dedi.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil, dövizdeki hareketliliğe ilişki: ''Aklımız ermiyor. Ne oluyor da bugün bu seviyeleri görüyoruz ben bir bankacı olarak çok fazla anlamlandıramıyorum. Bankacılıkla ilgili de bir sıkıntı yok'' açıklamasında bulundu.

"Cari açığın çok daha kötüsünü gördük"

Cari açığın da düşeceğini belirten Erbil, ''Cari açığın çok daha kötüsünü gördük şimdi onun yarısındayız'' ifadesini kullandı.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil, NTV canlı yayınında ekonomi gündemini değerlendirdi.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil
Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil

Erbil'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Bir bankacı olarak anlamlandıramıyorum"

''Aklımız ermiyor. Ne oluyor da bugün bu seviyeleri görüyoruz ben bir bankacı olarak çok fazla anlamlandıramıyorum. İş bu dalgalanmanın geldiği noktada ister istemez başka etkileri de arıyor. Bazı hassas çok az sayıdaki müşterimiz de ben dolarımı avromu alayım talebi oldu onu da efektif şekilde bugün yarın yöneterek bir şekilde günü bitirdik. Müşteri, bizim mudimiz dün döviz sattı piyasanın ihtiyacı olan şeyi karşıladı.

"Dünyada global düzende bir takım taşlar yerinden oynuyor"

  • Dünyada global düzende bir takım taşlar yerinden oynuyor. İş yapış şekillerinde ciddi değişiklikler oluyor. Bize söylenen kitabın yazdığı aklın gösterdiği şeyler belli. Bir ülkeyle ilgili yatırım yaparken ilk bakacağınız şey o ülkenin mali durumu. Bizim ülkemizin borcu nedir? Bu çok çok önemli. Kamunun borcu belli kriterlerin çok altında yüzde 30'un altında. Bu çok düşük oran. İkincisi bütçe açığı. Büyüyoruz. Son zamanlarda ciddi anlamda savunma harcamamız var. Bunlara rağmen Türkiye kamu bütçesi açığı anlamında geçen sene yüzde 1,5 ile bitirdi. Bunlar kabul edilebilir olan rakamların çok çok altında. İkincisi bankacılık. Türkiye'nin bankacılığı çok çok değişti. Çok güçlü bir sektörümüz var. Karlılığımız iyi. Bankacılıkla ilgili de bir sıkıntı yok. Şu anda bankaların yaratacağı toplam likidite kısa vadede 100 milyar dolara yakın. Yarısı zaten yurt dışında yerleşik olan müşterilerinin mevduatları.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil
Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil

"Cari açığın çok daha kötüsünü gördük şimdi onun yarısındayız"

Cari açığın çok daha kötüsünü gördük şimdi onun yarısındayız. Cari açık düşecek. Kurların geldiği seviye yükseldi. Bu ister istemez cari açığı düşürecek.

Merkez Bankası'nın döviz hamleleri

Alınan tedbirler doğru tedbirlerdir. Bu yangın bitti diyemem. Elimizde araçların ziyadesiyle olduğunu düşünüyorum. Şu an itibariyle yapılması gereken başka bir şey yok. Biz bankacılar yüksek faizi sevmiyoruz. Bize zarar veriyor. Bu adımlar rasyonel adımlar. Normalleşme sürecine girdiğimizi düşünüyorum.

"Türkiye global ekonominin güçlü bir oyuncusudur"

Türkiye'de kimsenin şüphesi olmasın yok mevduatlara el konulacak yurt dışına para çıkışına limit getirilecek. Türkiye bu düzene geçemez. Türkiye global ekonominin güçlü bir oyuncusudur. Kimsenin aklında değil.Türk varlıklarının değerleri bağırıyor al al al diye. Türk Lirası varlıkları anlamında her türlü varlık hisse senedinden bonosundan mevduatına kadar doğru zamandır. Kimse rahatsız olmasın, yaz bitiyor son günleri kaldı önümüzdeki günler bayram keyfini çıkarsın.

"Döviz alıp/satıp kar edeni görmedim ama batan çok var"

FX (parite alım-satımı) işi ile ilgili bu tip hareketlerden para kazanan kişi görmedim batanı çok gördüm. 50 milyon dolarları batıran kişileri gördüm. Biz banka olarak bile daha çok dataya sahip olduğumuz halde bu alanı çok riskli görürüz. Dolayısıyla vatandaşın Ayşe Teyze'nin uzak durması gereken alanlardır."


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >