Geleceğin 'uçan otomobillerine' bir adım daha yaklaşıldı

Terrafugia Transition'ın 2022'de yola çıkması bekleniyor
Terrafugia Transition'ın 2022'de yola çıkması bekleniyor

Geleceğin ulaşım aracı haline gelecek 'uçan otomobillere' dair çalışmalar hız kesmeden sürerken Terrafugia Transition isimli bir model ABD Federal Havacılık İdaresi'nden (FAA) onay almayı başardı. Şimdilik sadece uçak olarak kullanılmasına izin verilse de 2022'de yollarda da sürülebilmesi için onay alması bekleniyor.

İÇİNDEKİLER

Ulaşımın geleceği olarak lanse edilen 'uçan otomobillere' bir adım daha yaklaştık. Zira uçan otomobil Terrafugia Transition, gerekli izini almayı başardı.


İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, söz konusu model ABD Federal Havacılık İdaresi'nden (FAA) onay belgesi aldı. Aynı habere göre, söz konusu onay aracın şu anda sadece bir uçak olarak kullanılabilmesine izin veriyor. Aracın yollarda da gitmesine izin verecek onayı 2022 yılında alması bekleniyor.

Yoğun çalışmaların sonucu

Karar sonrası açıklamalarda bulunan şirket yetkilisi Kevin Colburn, dünyanın ilk uçan otomobilini üretmeye bir adım daha yakın olduklarının altını çizdi ve "80 günlük uçuş testleri ve yoğun bir çalışmanın ardından bunu başardık" dedi.

  • Çin merkezli Geely'nin bünyesinde bulunan Terrafugia, 2011 yılından beri uçan otomobil projesi üzerinde çalışıyordu.

Hangi özelliklere sahip?

10 bin fit irtifaya çıkabilen araç, arka kısımda bulunan pervaneler sayesinde havalanabiliyor. 100 bg güç üretebilen Rotax 912iS motoruna ev sahipliği yapan araç saatte 161 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >