Gelibolu Yarımadası'nda orman yangını

Gelibolu orman yangını
Gelibolu orman yangını

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde henüz belirlenemeyen nedenle orman yangını çıktı. Kısa sürede büyüyen yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Manisa'daki programını iptal edip bölgeye hareket eden Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, yangına 20 helikopter, 2 amfibik uçak, 107 arazöz, 7 dozer ve 400 personelle müdahale edildiğini söyledi. Bölgede şiddetli rüzgar etkili olduğu için söndürme çalışmaları güçlükle yürütülüyor. Bu arada, Çanakkale Boğazı'nda gemi trafiği çift yönlü olarak durduruldu.Vali Aktaş, "Yangının rüzgarla şiddetini artırması durumunda Yalova köyünü tedbir amaçlı boşaltabiliriz" dedi.

Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda Ilgardere köyü yakınındaki ormanlık alanda saat 14.50 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen ve dumanları Çanakkale kent merkezi ile yarımadanın büyük bölümünden görülen yangının söndürülmesi için olay yerine ekipler sevk edildi.

Şehitliklerde uzakta

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı itfaiye ekipleri, şehitliklerdenuzak alanda etkili olan alevleri kontrol altına alabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Yoğun duman Çanakkale Boğazı'nı kapladı

Ekipler, yangını kontrol altına almak için yoğun çaba sarf ediyor.

20 helikopter ve 2 amfibik uçakla müdahale ediyorlar

Yangına ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ''Orman Genel Müdürümüz bölgeye intikal etti. Çalışmalar sürüyor. Tüm ekiplerimiz orada. Helikopter filomuzun çok önemli bir kısmı orada. Yangına şu an 20 helikopter, 2 tane amfibik uçak, 107 arazöz, 7 dozer ve 400 personelle müdahale ediyoruz'' dedi.

Bakan Pakdemirli, Manisa'daki son programını iptal ederek Çanakkale'deki yangın bölgesine hareket etti.

Öte yandan yangının yerleşim bölgelerini tehdit etmediği ve yangın nedeniyle Eceabat ilçesinde elektrik kesintisi yaşandığı belirtiliyor.

Yangın köyün yakınlarındaki ayçiçeği tarlasına da sıçrarken, tarım alanlarında da zarar olduğu öğrenildi.

Çanakkale Boğazı gemi trafiğine kapatıldı

Bu arada, denizden söndürme çalışmalarına da başlandığı için Çanakkale Boğazı'nda gemi trafiği çift yönlü olarak durduruldu.

Vali Aktaş'tan açıklama

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, ekiplerin alevleri kontrol altına alabilmek için yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.

Yangının herhangi bir can veya mal kaybına yol açmadığını belirten Aktaş, "Yangının rüzgarla şiddetini artırması durumunda Yalova köyünü tedbir amaçlı boşaltabiliriz" dedi.