Genç mühendisler yaptı: 'Özel su altı aracı'

Su altı aracı, şık ve kompakt görünümüyle de ilgi çekiyor.

İTÜ Robotik Kulübü'nün 19-21 yaş aralığındaki 25 mühendis adayından oluşan Otonom Su Altı Aracı Takımı, tasarladıkları araçla Türkiye'nin gelişen yerli ve milli teknolojisine katkı sağlayarak Türk savunma sanayisine destek olmayı hedefliyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Robotik Kulübü Otonom Su Altı Aracı (Autonomous Underwater Vehicle - AUV) Takımı, ülkenin gelişen yerli ve milli teknolojisine katkı sağlamak ve savunma sanayine destek olmak amacıyla tasarladıkları otonom su altı aracıyla Türkiye'yi uluslararası arenada temsil edecek.

Makine Mühendisliği, Gemi İnşaat Mühendisliği, Kontrol Otomasyon Mühendisliği, Elektronik Haberleşme ve Elektrik Mühendisliği bölümlerinde eğitim gören 19-21 yaş aralığındaki 25 mühendis adayından oluşan AUV takımı, su altında herhangi bir kontrol veya komuta sistemine bağlı kalmadan, yüksek çözünürlüklü algılayıcılar ve kameralar yardımıyla hareket sistemini kullanarak, belirlenmiş görevleri daha önce tanımadığı bir ortamda otonom şekilde gerçekleştirebilen su altı aracı üretti.

Geliştirilen su altı aracının testleri oldukça dikkatli gözlemlerle gerçekleştiriliyor.
Geliştirilen su altı aracının testleri oldukça dikkatli gözlemlerle gerçekleştiriliyor.

2019 Nisan’ında tamamlanacak

Hazırlıklarına Temmuz ayında başlanan ve 2019'un Nisan ayında tamamlanması beklenen, yerli ve milli imkanlarla oluşturulan yapay zeka ürünü insansız su altı aracı, belirli mesafe ve derinlikten torpido fırlatabilme, robot kollarıyla nesneleri taşıyabilme ve renkleri ayırt edebilme gibi çeşitli özellikleri barındırıyor. Mekanik tasarımı devam eden aracın ana hatlarını şasi, iticiler, ışık, robot kol, elektronik ve kamera muhafazaları gibi unsurlar oluşturuyor.