Genç yönetmen Osman Nail Doğan’ın ilk filmi Saraybosna Film Festivali’nde yarışıyor

Güvercin Hırsızları film yönetmeni Osman Nail Doğan
Güvercin Hırsızları film yönetmeni Osman Nail Doğan

Yönetmen Osman Nail Doğan’ın ilk uzun metraj filmi olan “Güvercin Hırsızları” Saraybosna Film Festivali’nde Türkiye’yi temsil ediyor. Festivalde prömiyeri de gösterilen film, dün seyirciyle buluştu.

Genç yönetmen Osman Nail Doğan’ın ilk uzun metraj filmi olan “Güvercin Hırsızları” Saraybosna Film Festivali’nde Türkiye’yi temsil ediyor. Festivalde prömiyeri de gösterilen film, dün seyirciyle buluştu.

Anadolu’nun bir köyünde iyi niyetli iki kafadar “güvercin hırsızı” Mahmut ve İsmail’in başından geçen türlü olayları konu alan film, “taşrada bir fedakârlık hikâyesini” perdeye taşıyor.

Senaryosu yönetmen Nail Osman Doğan ile kardeşi Samet Doğan tarafından kaleme alınan film, yönetmenin deyimiyle “İçeriden bir göz ile onların hayatına müdahale etmeden” içleri ısıtacak bir hikayeyi seyirciyle buluşturmayı hedefliyor. Doğan, film çekmenin hayalini hep kurduğunu belirterek “Çocukluğuma dair bir şeyler yapmak istedim. Güvercin Hırsızları, tam anlamıyla bir yaşam tarzını anlatıyor. Bu yarı gerçekçi yarı kurmaca bir hikaye.” ifadelerini kullanıyor.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Doğan, film çekmenin hayalini hep kurduğunu belirterek "Çocukluğuma dair bir şeyler yapmak istedim. Güvercin Hırsızları, tam anlamıyla bir yaşam tarzını anlatıyor. Bu yarı gerçekçi yarı kurmaca bir hikaye " ifadelerini kullandı.

Filmin, anne ve babasını kaybetmiş, güvercinlerin dünyasında yaşayan Mahmut karakterinin fedakarlık hikayesini anlattığını kaydeden Doğan, filmde Mahmut'un kaybolan bir güvercin üzerinden tanıştığı İsmail ile başlarından geçenleri konu aldığını söyledi.

Doğan, senaryonun kendi yaşamından izler de taşıdığını belirterek "Zaten ister istemez ilk filmini yapacak bir yönetmen çocukluğuna gitmek zorunda. Çünkü insanın biriktirdiği hikayeler orada. İnsanların birbirlerine olan sevgisi, saygısı, gördüğüm her şey orada. Benim yapmaya çalıştığım şey, o insanların hayatına kurgusal anlamda müdahale etmeden bir şeyler ortaya koymaya çalışmaktı." şeklinde konuştu.

Taşrada çekilen filmlerin şehirli bir bakış açısıyla yapıldığının altını çizen Doğan, kendisinin Yozgat'ta doğup büyüdüğünü, bu yüzden orada yaşayanların davranışlarını, yediklerini, içtiklerini, kavga edişlerini, birbirlerine küsmelerini, birbirlerine nasıl güvendiklerini ve bütün insani duygularını yakından bildiğini dile getirdi. Uluslararası Saraybosna Film Festivali’nde, Güvercin Hırsızları filminin yanı sıra Romanya, Macaristan, Almanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’dan 9 film yarışacak.

Filmin fragmanı