POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

General Hafter için yakalama kararı çıkarıldı

Libya'nın doğusundaki güçlerin lideri Halife Hafter

Libya'da askeri başsavcılık, Halife Hafter ve üç emekli komutan hakkında yakalama emri verdi. Yakalama kararının sebebi ise Hafter güçlerinin vatandaşları kaçırması ve öldürmesi yönündeki suçlamalar.

İçindekiler

Askeri Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, Hafter'in yanı sıra emekli Tuğgeneral Avn el-Fercani, emekli Albay Er-Rezzak en-Nazuri ve Eş-Şarif Mesud Dav hakkında yakalama emri çıkarıldığı belirtildi.

Açıklamada yakalama emrinin, başkent Trablus'ta 24 Eylül'de, söz konusu kişilerin komuta ettiği ve Rus uyruklulardan oluşan silahlı bir grup tarafından gerçekleştirilen kaçırma ve öldürme eylemleriyle ilgili yapılan şikayetler sonucu alındığı ifade edildi.

Ne olmuştu?

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip UMH birlikleri de Burkan el-Gadab adıyla karşı operasyon başlatmıştı.

1943'te Libya'da dünyaya gelen Halife Hafter askeri okulda okuduktan sonra Sovyetler Birliği ordusunda eğitim aldı. Yakın arkadaşı Muammer Kaddafi ile birlikte 1969'da Libya Kralı'na darbe yapan Hafter Genelkurmay Başkanlığı'nda önemli görevler üstlendi. Fakat aradan geçen yıllar onun ABD'ye kaçmasına, Kaffafi'nin onu hain ilan etmesine neden oldu. Çok Net'te bu hafta Libya'da Kaddafi'den sonra yeniden ortaya çıkan ve ülke siyasetinde etkin rol alan General Halife Hafter'i araştırdık.
app.video: Ömerul Faruk Darbaz