George Floyd'u öldüren polisten tepki çeken savunma

Arşiv
Arşiv

ABD'de George Floyd'u öldürmekle suçlanan polis Derek Chauvin hakim karşısına çıktı. Chauvin bütün suçlamaları reddetti, "Aşırı doz uyuşturucudan öldü. Evde böyle bulunsa kimse arkasını aramazdı" diyerek kendini savunmaya çalıştı.

ABD'nin Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrinde Mayıs ayında George Floyd’u gözaltına alırken boynuna dizini basarak ölümüne sebep olmakla suçlanan eski polis memuru yeniden hakim karşısına çıktı. Derek Chauvin’in savunma avukatı, mahkemede George Floyd’un ölümünün aşırı doz uyuşturucudan kaynaklandığını ileri sürdü.

Polis Chauvin suçlamaları kabul etmedi

Savunma avukatı Eric J. Nelson, ikinci derece kasıtsız cinayet, üçüncü derece cinayet ve ikinci derece kasıtsız adam öldürme suçlamalarının düşmesini talep ederek, savcıların gerekli kanıtı sunamadıklarını ifade etti. Derek Chauvin ise mahkemede suçlamaları kabul etmeyerek suçsuz olduğunu savundu.

'Bu tekniğin eğitimini almıştı'

Avukat Nelson, Chauvin'in Minneapolis Polis Departmanı’ndan (MPD) verilen "Azami Kısıtlama Tekniği" eğitimi aldığını ve bu tekniği Floyd üzerinde kullandığını ifade etti. Nelson, Floyd'un kendisine veya onu gözaltına almak için mücadele eden memurlara, zarar verme endişesinden dolayı Chauvin’in bu tekniği kullandığını söyledi.

  • Minneapolis Polis Departmanı’nın eğitim el kitabında "Azami Kısıtlama Tekniği", "yalnızca kelepçeli kişilerin saldırgan olduğu kendilerine, memurlara veya başkalarına tehdit oluşturduğu durumlarda kullanılacaktır" ifadeleri yer alıyor.

Dava savunmasında 'boğulma anının' unutulduğu dakikalar yaşandı

Nelson, Floyd üzerinde yürütülen ve vücudunda uyuşturucu madde tespit edilen otopsiye de değindi ve "Floyd evde bu şekilde bulunsa basitçe aşırı doz uyuşturucudan öldüğü ilan edilirdi" ifadelerini kullandı.

Neler olmuştu?

  • ABD'nin Minneapolis kentinde 26 Mayıs'ta başlayan ilk protestolardan Temmuz ayı ortasına kadar günlük ortalama 140 gösteri ile ülke genelinde toplam 4 bin 700'den fazla protesto düzenlenmişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >