Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba: Düşük fiyatlı et satan market sayısı 3 oldu

Düşük fiyatlı et satan marketler 3'e çıktı.
Düşük fiyatlı et satan marketler 3'e çıktı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, düşük fiyatla et satan market sayısının ikiden üçe; şube sayısının da 13 binden 15 bine yükseldiğini söyledi. A101 ve BİM’den sonra düşük fiyatlı et satan marketlere Migros da eklendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, piyasayı regüle etmek için Et ve Süt Kurumu (ESK) aracılığıyla 2 market zincirine et verildiğini hatırlatarak, dünden itibaren market sayısının 3’e, şube sayısının da 13 binden 15 bine çıktığını söyledi. A101 ve BİM’den sonra marketlere Migros da eklendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancıık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba
Gıda, Tarım ve Hayvancıık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba

Bakan Fakıbaba, tarıma 16 yılda verilen desteğin toplam 120 milyar lira olduğuna dikkati çekti, sözlerine şu şekilde devam etti:

  • “17 milyar dolarlık ihracatımıza karşılık 13 milyar dolar ithalatımız var. Zaman zaman muhalefet ‘Et, saman ithal ediliyor’ diyor. Muhalefet bu, tabii ki diyecek ama bizim için önemli olan vicdanımızın rahat olmasıdır. Yıllık 1 milyon 350 bin ton et tüketimimiz var ama biz 100 bin tonluk et bile ithal etmiyoruz. Şu anda dolar artışından dolayı kesif yemde problem var. Onu da bugün arkadaşlarımızla çalışacağız ve sayın Başbakan’ımıza ileteceğim. Onu da çözmenin gayreti içindeyiz.”