Gine'de Cumhurbaşkanı Alpha Conde ilk turda yeniden seçildi

Cumhurbaşkanı Alpha Conde ilk turda yeniden seçilmeyi başardı
Cumhurbaşkanı Alpha Conde ilk turda yeniden seçilmeyi başardı

Gine'de geçtiğimiz Pazar yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin geçici sonuçları açıklandı. Buna göre, mevcut Cumhurbaşkanı Alpha Conde ilk turda oyların yüzde 59'unu alarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Conde, Batı sömürgeciliğine karşı, ülkesinin bağımsızlığı ve kalkınması için mücadele eden bir lider olarak ön plana çıktı.

Gine'de18 Ekim'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde mevcut Cumhurbaşkanı Alpha Conde, geçici sonuçlara göre yüzde 59,49 oy alarak ilk turda seçildi.

Bağımsız Seçim Komisyonu (CENI), tüm seçim bölgelerinde tamamlanan oy sayma işlemi sonrası geçici sonuçları dün açıkladı.

Buna göre Conde, oyların yüzde 59,49'unu alarak ilk turda 3. defa Cumhurbaşkanı seçildi.

  • Uluslararası gözlemciler seçim süreci ile ilgili Gine’ye olumlu not verdiler.

Conde'nin en yakın rakibi Gine Demokratik Güçleri Birliğinin (UFDG) lideri ve adayı 68 yaşındaki Cellou Dalein Diallo ise yüzde 33,5 oy aldı.

Conde ve Diallo haricinde diğer 10 adaydan yüzde 5 barajını geçebilen olmadı.

Böylece 3. Conde dönemi başlamış oldu.

  • Alpha Conde Batı sömürgeciliğine karşı, ülkesinin bağımsızlığı ve kalkınması için mücadele eden bir lider olarak ön plana çıktı.

Üçüncü dönem cumhurbaşkanlığı nasıl mümkün oldu?

  • Ülkenin 1958'de bağımsızlığını kazanmasından bu yana ilk demokratik güç değişimiyle Aralık 2010'da 5 yıllığına seçilerek göreve gelen Conde, 2015'te yeniden Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.
  • Cumhurbaşkanının en fazla 2 dönem üst üste görev yapabildiği ülkede, ikinci dönemi aralıkta sona erecek 82 yaşındaki Conde'nin üçüncü dönem de seçilebilmesine imkan sağlayacak anayasa değişikliği referandumu 22 Mart'ta yapılmıştı. Referandumda halkın oyları ile Alpha Conde’nin 3. dönem adaylığının önü açılmıştı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >