Gobi Çölü’nde 3 yeni dinozor türü bulundu

Dinozor kalıntısı
Dinozor kalıntısı

Moğolistan’ın Gobi Çölü’nde, 35 bilim insanının gelişmiş haritalama teknolojisi sayesinde çok sayıda önemli dinozor kalıntılarına rastlandığı ve 3 yeni dinozor türünün bulunduğu aktarıldı.

Moğol Paleontoloji ve Jeoloji Enstitüsü (IPG) ve Hong Kong Kaşifler Kulübü, gelişmiş haritalama teknolojisi ile paleontolojik yöntembilimde büyük bir atılım gerçekleştirdiklerini duyurdu.

20 günlük araştırma neticesinde ekip 3 yeni dinozor türünün, 250’den fazla yeni fosil yerlerinin, daha önce dinozor yaşamının olmadığı bilinen 5 yeni alanının fosilleşmiş yüzlerce kemikle birlikte bulunduğunu açıkladı.

Bulunan fosillerin Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da inceleneceği belirtildi.
Bulunan fosillerin Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da inceleneceği belirtildi.
Kalıntılardan görüntüler.
Kalıntılardan görüntüler.

Daha önce bu bölgelerde bulunmamış iki bilinen tür bulundu: Kreaste döneminin sonunda yaşamış Velociraptor’un soyu ve yaklaşık 70 milyon yıl önce Geç Kretase Dönemi’nde Asya’da yaşamış bir tyrannosaurid theropod cinsi Tarbosaurus dinozorun kalıntıları gibi” ifadelerini kullandı.

Hong Kong Kaşifler Kulübünden Matt Desantis ise, “Muhtemelen T-Rex’in kuzeni olduğuna inanıyoruz” dedi. Moğolistan Bilimler Akademisi’nden paleontolojist Chinzorij Tsogtbaatar ise, “Bu et yiyen bir dinozorun dişidir. Bir Tarbosaurus dinozoru. Bugüne kadar bulunan en büyük Tarbosaurus” şeklinde konuştu. Bulgular arasında daha önce bilinmeyen türlerin kalıntılarının da olduğu aktarıldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >