Gökyüzündeki sıralı ışıkların sırrı çözüldü

Starlink uydularının gece görünüşü
Starlink uydularının gece görünüşü

Gece yüzlerce sıralı ışığın peş peşe gökyüzünde sıralandığını görenler UFO paniği yaşadı. Ancak gerçek kısa süre sonra anlaşıldı. Söz konusu sıralı ışıkların Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX firmasının uzaya gönderdiği ve Starlink adı verilen uydulara ait olduğu vurgulandı.


TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi gece gökyüzünde görülen sıralı ışıklarla ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, söz konusu sıralı ışıkların Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX firmasının uzaya gönderdiği ve Starlink adı verilen uydulara ait olduğu vurgulandı.

Starlink Uydu Ağı projesi kapsamındaki uzaya gönderilen uyduların yerleştirme işlemlerinin yapıldığı, söz konusu ışıkların ise bu uyduların güneş panellerinde yaşanan parlamalardan kaynaklandığı belirtildi.

Görsel paylaşıldı

Olayın TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde bulunan gökyüzü kamerası ile görüntülendiğinin de altı çizilirken, o anlara ilişkin görsel paylaşıldı.

(TUG) TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden yapılan açıklamayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da sosyal medyadan paylaştı.

Uyduların geçişi Türkiye'nin birçok noktasında gözlendi.

 TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin paylaştığı fotoğraf
TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin paylaştığı fotoğraf

TUG'dan yapılan açıklama

TUG'dan yapılan açıklamada ise "Starlink Uydu Ağı" projesi kapsamında, yer çevresinde LEO yörüngelere iletişim uyduları yerleştirildiği belirtildi.

Söz konusu uyduların güneş panellerinden kaynaklanan parlamaların zaman zaman yer yüzeyinden de izlenebildiğine dikkati çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Böyle bir parlama, dün gece yerel saatle 22.05 civarında TUG'da bulunan Tüm Gökyüzü Kamerası ile görüntülenmiştir. TUG Bakırlıtepe yerleşkesi 2 bin 500 metre rakıma sahip, atmosfer koşulları oldukça iyi olan, dünyanın sayılı gözlemevi yerleşkelerindendir. Resim alındığında, gökyüzünde yaygın bulutlar olmasına rağmen Starlink uydularının yüksek parlaklığı nedeniyle görüntülenebilmiştir. Resimde kuzey-batı ufkunda görülen parlama Starlink uydularından kaynaklı parlamadır."

Roket sanıldı

  • ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığının, Çin'e ait kontrolden çıkmış bir roketin, hafta sonu Dünya'ya düşmesini beklediği ve bu roketin güzergahını takip etmeye devam ettiği bildirilmişti.
  • Dün gece gökyüzünden görülen parlamalar, Çin'in kontrolden çıkan uydusuna ait olduğu düşünülerek paniğe neden olmuştu.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >